niedziela, 13 grudnia 2009

Garść szczegółów o pożyteczności czarnych jagód.


Czarne jagody, to niezmiernie cenne owoce, które odgrywają doniosłą rolę - zwłaszcza w lecznictwie. Nie powinniśmy więc marnować tego daru przyrody. Są one najpierw pokarmem nader zdrowym. Jagoda jest jedynym owocem nie rozwalniającym; przeciwnie można nią leczyć tak często w lecie pojawiającą się u dzieci i starszych dysenterję, którą powoduje zbytnie używanie wody podczas dni upalnych i spożycie niedojrzałych owoców lub zepsutych potraw. Czarną jagodę, jeżeli ją chcemy użyć jako lekarstwo, należy spożyć bez cukru, lepiej też pozbawić ją łupiny mniej strawnej, a uczynić to można w ten sposób, że jagody prze- ciskamy przez gęste sito. Takich jagód może chory używać, jako kompotu, soku lub galaretki. Pożądanym pokarmem jest jagoda dla tych, którym z powodu nieżytu jelit lekarz zabronił używania wszelkiego rodzaju kompotów. Niechaj więc nasze gospodynie zaprawiają je w wielkiej ilości na zimę, aby starczyły do przyszłego Jata.


A zaprawia je się w sposób prosty łatwy. Jagody się przebiera, tj. nadpsute usuwa. Następnie płócze się starannie wodą. Po przepłókaniu wstawia się w garnki bez wody i czeka, aż same w swym soku się nieco zagotują. Wtedy to zaraz wsypuje się do garnka paczkę proszku salicylowego i zawartość miesza łopatką. Po zamieszaniu wlewa się jagody jeszcze gorące do naczyń dobrze wysiarkowanych i nakrywa się je zlekka, aż ostygną. Wówczas bierze się kawałek papieru pergaminowego, zwilżones;o w okowicie francuskiej Jub rumie, poczem, aby przeciwdziałać zgniciu, posypuje się papier z wierzchu proszkiem salicylowym. Wystarcza obwiązać je szczelnie, aby przechowywać do Jata. Przechowuje się w miejscu nieco przewiewnem i chłodnem. Stwierdzono, że jagoda czarna jest doskonałym środkiem na reumatyzm.

Jak wiadomo, choroba ta objawia się silnemi bólami w mięśniach i stawach, często powoduje krzywiznę niektórych członków ciała, a nawet ich zupełny bezwład. Pije się na reumatyzm herbatę z liści jagód, biorąc na szklankę wody łyżkę stełową liści. Ale niemniej skutecznym środkIem do leczenia reumatyzmu jest jedzenie czarnych jagód w wielkiej obfitości. Zawierają one w znacznej ilości kwas salicylowy, który jest specjalnym środkiem na reumatyzm. Z historji wiadomo. że słynny botanik, Liueusz, wyleczył się z reumatyzmu i z silnej podagry, stosując przez trzy lata kurację jagodową. Gdy zbraknie jagód świeżych. pić można herbatę ze suszonych jagód lub liści. Reumatycy niechaj piją codziennie po dwie szklanki. Jagoda pomaga także na kamienie w nerkach, powstające skutkiem otyłości i podagry. Objawia się ta choroba w bólach w okolicy nerek. I tutaj jedzenie jagód sprawia ulgę. Najskuteczniej leczą czarne jagody cukrzycę. Gdy niema świeżych, pije się odwar z liści i z jagód suszonych.


Źródło:
Kalendarz Łąkowski, dodatek do Głosu Mazurskiego na rok 1930, s. 56

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne artykuły