poniedziałek, 31 maja 2010

Zdrowa dieta przedłuża życie

Często zastanawiam się dlaczego w XXI wieku, mimo tak dużej wiedzy uzyskiwanej w szkołach, prasie i telewizji tak niewielu Polaków jada żywność ekologiczną. Przecież udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że zdrowa, zbilansowana dieta jest kluczem do długiego i szczęśliwego życia oraz do starości bez leków, bólów kręgosłupa i wizyt u lekarza. Leki są przecież droższe od ekologicznej żywności ale mimo to ogół obywateli woli jeść tanie, przepełnione konserwantami jedzenie (często z supermarketów dostarczających produkty najniższej jakości) , szkodząc sobie i wywołując choroby takie jak np.: rak jelita grubego, osłabienie układu krążenia, zawał serca i wiele innych, które można uniknąć dzięki zdrowemu odżywianiu.

Jeśli ktoś przeczytał powyższe słowa z niedowierzaniem, wątpiąc zarazem w skuteczność zdrowej diety to odsyłam go do wielu publikacji poświęconych temu zagadnieniu. Osobiście najbardziej cenię książki dyrektora Centrum Zdrowia w Moskwie, prof. Michała Tombaka oraz publikacje Jean Carper (np: "Żywność twój cudowny lek"). Bardzo cenne są również prace poświęcone św. Hildegardzie z Bingen, mistyczce i zielarce żyjącej w XII wieku. Wielu uważa tą niesamowitą kobietę za twórczynię medycyny chrześcijańskiej. Według św. Hildegardy z Bingen uzdrowienie jest kompleksowym procesem przebiegającym równocześnie na wielu płaszczyznach. Źródłem uzdrowienia jest Bóg, zaś to co leczy ukryte jest w samym człowieku. Mistyczka napisała również bardzo dużo prac o wpływie żywności na zdrowie. Jej pisma mimo upływu setek lat ciągle robią wrażenie i są potwierdzane przez ludzi nauki.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że żywność ma wpływ na wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Najnowsze badania dowodzą, że dzięki zdrowej diecie:

- nasz mózg działa szybciej, a nastrój się poprawia bez zbędnych leków, które niszczą wątrobę oraz inne organy wewnętrzne (Uwaga!: Badania dowodzą, że nawet sztuczne witaminy brane przez dłuższy okres czasu bardziej szkodzą niż pomagają).

- mało kto wie, że czosnek (oraz sok z buraka) zabija komórki nowotworowe, a składniki zawarte w szpinaku unieszkodliwiają i unieruchamiają wirusy sprzyjające powstawaniu raka szyjki macicy. (wirusem HPV odpowiedzialnym za raka szyjki macicy zarażają się coraz młodsze dziewczyny. Wirus ten powoduje raka szyjki macicy i najczęściej wnika do organizmu kobiety podczas stosunku płciowego – drogie Panie proponuję zastanowić się dwa razy i najlepiej nie uprawiać seksu z kimś kogo nie kochacie!)

- sposób odżywiania może nas zabezpieczyć przed wystąpieniem chorób nowotworowych oraz cofnąć rozmaite guzy, torbiele, trądzik itp. niepokojące zjawiska.

Poza tym zdrowa dieta:
- atakować bakterie i wirusy z siłą podobną do tej, jaką wykazują leki (ale bez skutków ubocznych)

- pobudza organizm do produkowania większej ilości zdrowych komórek zabijając tym samym komórki „złe” odpowiedzialne za liczne choroby cywilizacyjne (np. raka).
- zapobiega zaćmie starczej

- rozszerza drogi oddechowe, ułatwiając tym samym oddychanie

- regeneruje rzęski nabłonka dróg oddechowych, co ułatwia wykrztuszanie, zapobiega rozedmie i zapaleniom oskrzeli

- zwiększa odporność, pomagając zwalczać przeziębienia i katar sienny


1 komentarz:

  1. Piękny i wartościowy artykuł. Każdy człowiek powinien dbać o swoje zdrowie i unikać produktów z konserwantami.

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły