środa, 16 marca 2011

Dlaczego nie wyciągamy wniosków z przeszłości?

Jestem historykiem i uważam, że warto jest zdobywać wiedzę o dobrych i złych dokonaniach naszych przodków. Dzięki takiej wiedzy w teraźniejszości możemy podejmować decyzje, które w przyszłości nie zaprowadzą nas do kolejnej wojny światowej lub eksterminacji jakiejś grupy ludzi za to, że mają inny kolor skóry bądź inne wyznanie. Historycy badają każdy aspekt ludzkiego życia, naszej uwadze nie uchodzi nic nawet zagadnienia związane z medycyną, chorobami i ich leczeniem. Niestety jak sami zobaczycie na poniższym filmie w przeszłości ludzie nauki (tak samo jak w XXI wieku) często lekceważyli naturalne sposoby leczenia. Dobrym tego przykładem jest szkorbut, choroba dziesiątkująca marynarzy pływających na statkach. Dziś na szczęście już wiemy, że szkorbut oznacza niedobór kwasu askorbinowego (witaminy C) ale w XVII i XVIII wieku lekarze tego nie wiedzieli. Odnotowano kilka przypadków, w których umierających marynarzy uratowali zaprzyjaźnieni Indianie, którzy podawali chorym swoje zioła, warzywa oraz owoce bogate w witaminy ale za każdym razem kiedy zdrowi marynarze powracali do swoich macierzystych portów i opowiadali o tym medykom spotykali się ze śmiechem – ludzie nauki śmiali się z marynarzy, że wierzą w indiańskie czary, zioła i szamańskie sztuczki. W XXI wieku ludzie nauki leczą szkorbut tak jak w XVII wieku robili to Indianie. Szkoda tylko, że ignorancja i niechęć do tego co naturalne doprowadziły do śmierci kilku milionów marynarzy.

Teraz podam inny przykład, bliski osobom chorującym na trądzik. Ja na szczęście poradziłem sobie z tą dolegliwością kilka lat temu, wystarczyło przestać jeździć do dermatologa, odstawić antybiotyki i zastosować zdrową dietę. No właśnie dietę, o której dermatolodzy najczęściej nie wspominają. Czy nie odnieśliście wrażenia, że większość lekarzy leczy trądzik samymi pigułkami i nawet nie wspomina, że to co jemy i pijemy jest odpowiedzialne za wygląd naszej skóry? Niemalże na wszystkie choroby przepisuje się antybiotyki i nie uświadamia ludzi jak ważna jest dieta. Dlaczego tak jest? Przecież wiele osób wierzy we wszystko co mówią lekarze, więc czemu ci nie uświadamiają ich, że dieta jest kluczem do zdrowia?

Ok. już przestaję marudzić i zapraszam na film :)1 komentarz:

 1. Dlaczego tak jest? Moim zdaniem dlatego, że jak lekarz przepisze antybiotyk czy inne lekarstwo to na tym zarabia, po co ma "przepisywać" coś na czym nie zarobi nic.

  Niestety tak już jest.
  I tak samo jest z tym lekiem na raka..

  Jest też tak, że niestety musimy sami się doszkalać na każdy temat, a nie wierzyć w to co mówią lekarze.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły