niedziela, 22 maja 2011

Oleje roślinne i ich wpływ na nasze zdrowie

Słonecznikowe, rzepakowe, kukurydziane, sojowe, oliwa z oliwek jest ich wiele i wszystkie są zdrowe. Niestety większość Polaków wykorzystuje je tylko do smażenia nie zdając sobie sprawy, że pod wpływem obróbki termicznej tracą one wiele swoich zdrowotnych właściwości. Dlatego poza smażeniem (bez którego polska kuchnia byłaby o wiele uboższa) warto dodawać oleje roślinne do sałatek, a nawet pozwolić sobie codziennie na 1-2 łyżeczki samego oleju – np. po śniadaniu. Dzięki temu dostarczymy swojemu organizmowi wiele cennych witamin (m.in. C, D, A i E) oraz w znacznym stopniu spowolnimy proces starzenia się skóry. Poza tym niektórzy dietetycy twierdzą, że regularne picie olejów ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie.

Oleje roślinne obok węglowodanów i białek powinny stanowić podstawowy składnik naszej codziennej diety. Dzięki dużym ilościom witaminy E obecnej w olejach wzrośnie nasza odporność, z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe uchronią nas przed chorobami nowotworowymi.

Korzystne właściwości olejów roślinnych potwierdza wielu naukowców. Jednym z nich jest Pani dr Johanna Budwig, która w swoich badaniach potwierdziła, że „zimno tłoczony olej rzepakowy czy lniany jest oprócz ryb podstawowym źródłem życiodajnych kwasów Omega 3 i Omega 6”.

Kolejną osobą zachęcającą do picia olejów jest prof. Michał Tombak. Według niego w olejach roślinnych są zawarte biologicznie aktywne substancje, pomagające obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co z kolei chroni nasze naczynia krwionośne przed rozwojem miażdżycy (sklerozy). W obecnych czasach nadmiar cholesterolu we krwi występuje już w bardzo młodym wieku bo u pacjentów 20 letnich. Winnymi takiego stanu rzeczą są rodzice, którzy od najmłodszych lat karmią swoje dzieci dużą ilością tłuszczów zwierzęcych oraz pozwalają na częste jedzenie Fast-foodów. Wniosek jest jeden: zarówno młodzi jak i starsi ludzie powinni zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu zwierzęcego i zastąpić go tłuszczem roślinnym.

Bardzo dużo informacji poświęconych wynikom badań naukowych nad pro – zdrowotnym działaniem olejów można znaleźć w książce Jean Carper, Żywność twój cudowny lek. Na stronie 77 dziennikarka pisze: „trudno doprawdy przecenić korzystne działanie oliwy z oliwek na tętnice i cholesterol. Jest to potrójny zbawca: obniża poziom cholesterolu LDL (tzw. złego), lekko podnosi poziom HDL (tzw. cholesterolu dobrego), a ponadto działa antyoksydacyjnie (…) u osób spożywających bardzo dużo oliwy, pokrywających tym tłuszczem 41% zapotrzebowania kalorycznego, poziom „złego” LDL jest niższy niż u tych, którzy stosują prostą dietę z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych. HDL zaś rośnie wyraźnie u „zjadaczy oliwy”, a pozostaje niski przy tzw. diecie niskotłuszczowej”.


Dlaczego warto wybrać olej ekologiczny?

- Oleje ekologiczne są wolne od GMO (Żywności Genetycznie Modyfikowanej). Ekologiczne rośliny zawsze pochodzą z naturalnych zdrowych upraw. Warto pamiętać, że w zwykłym rolnictwie do najpopularniejszych odmian GMO zalicza się uprawy kukurydzy, rzepaku i soi. Teoretycznie produkty w sklepie powinny posiadać oznaczenia dzięki którym konsument ma świadomość, czy kupowany przez niego produkt wykonano z produktów genetycznie zmodyfikowanych.

- Rolnictwo ekologiczne chroni środowisko nie tylko poprzez ograniczenie użycia chemicznych substancji. Jest także niezwykle ważne ze względu na bioróżnorodność.

- Przetwórstwo ekologiczne wyklucza dodawanie jakichkolwiek sztucznych rozpuszczalników i składników wzmacniających smak i zapach bądź poprawiających barwę.


Ciekawostka z książki profesora Tombaka:
Kiedyś przyprowadzono do mnie 12 – letnią dziewczynkę, która miała bardzo spuchniętą połowę twarzy. Przyczyna była nieznana, nie pomagały żadne maści. Poradziłem jej wtedy pić na noc po 2 łyżki stołowe oleju kukurydzianego. Po miesiącu obrzęk zniknął, przy czym tak nagle, jak się pojawił.Bibliografia:

Carper Jean, Żywność twój cudowny lek, Poznań 2008.

Tombak Michał, Uleczyć nieuleczalne, cz. 1 Łódź 2003.

Biokurier, wiosna 2011.

www.ithink.pl/artykuly/styl-zycia/zdrowie...


www.olejeoliwia...

4 komentarze:

 1. Fajny blog, dołączam się, ja również prowadzę blog na temat zdrowia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto pamiętać że oprócz oliwy i rzepaku jest wiele innych olejów, ostatnio kupiłam olej z pestek dzikiej róży oleofarm. Również bardzo dobre właściwości ma olej lniany, nasz rodzimy. Warto odkrywać nowe smaki a przy tym zdrowo się odżywiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą w 100% :)
   Jest wiele różnych zdrowych rodzajów olejów, z które warto dodać do swojej codziennej diety.

   Usuń
 3. Jest wiele zdrowych olejów wystarczy po nie sięgnąć, mi się to udało dzięki olejom świata. Ostatnio furorę wśród znajomych zrobiła sałatka z olejem z dzikiej róży.

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły