wtorek, 31 maja 2011

Pokarmy w walce z rakiem

Jean Carper, w swojej książce pt.: „Żywność twój cudowny lek” przytacza bardzo ciekawe wyniki badań, z których płyną następujące wnioski: Dieta jest jedną z najważniejszych broni w walce z nowotworami. Amerykański Instytut Onkologiczny podaje, że około jednej trzeciej przypadków raka ma związek z dietą. Bardziej radykalnie przedstawia sprawę Richard Doll, brytyjski ekspert, który twierdzi, że aż 60% chorych zachorowało na raka w wyniku złej diety.

Aby zmienić taki stan rzeczy i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wystarczy dodać do swojej codziennej diety trochę warzyw i owoców (zarówno gotowanych jak i surowych). Dr Peter Greenwald, dyrektor Działu Profilaktyki i Kontroli Amerykańskiego Instytutu Onkologicznego, twierdzi, że: „Im więcej ludzie jedzą owoców i warzyw, tym mniej mają nowotworów, zarówno okrężnicy, jak też sutka i płuc. Ryzyko to jest u nich mniejsze nawet o połowę w porównaniu z grupą jedzącą mało owoców i warzyw”.

Nie trzeba jeść wielkich ilości warzyw i owoców. Wielu badaczy twierdzi, że dwie porcje dziennie zmniejszają ryzyko raka płuc o 75% (dane z książki Jean Carper) – w porównaniu z osobami, które jedzą owoce i warzywa rzadziej niż trzy razy w tygodniu. DOTYCZY TO TAKŻE OSÓB PALĄCYCH, u których obserwuje się o wiele rzadsze występowanie raka płuc. Tak więc drodzy palacze, wystarczy dodać do swojej diety trochę warzyw oraz owoców :)

Można jeść zarówno surowe jak i gotowane warzywa. Wielu naukowców twierdzi co prawda, że surowe warzywa mają większe antynowotworowe właściwości od warzyw gotowanych, jednak wyniki badań w pełni nie potwierdzają tego sposobu myślenia. Wręcz przeciwnie w przypadku warzyw, które zawierają dużo beta – karotenu zaleca się lekkie podgrzanie. Dzięki temu beta – karoten staje się lepiej przyswajalny. Dr John Erdman z Uniwersytetu Illinois w Urbana zaleca lekkie podgrzewanie wszystkich warzyw.


NOWE PERSPEKTYWY
"Niektóre pokarmy mogą zapobiegać wystąpieniu choroby nowotworowej. Czy jest możliwe, by działały także u osób już chorych na raka? Wiele badań potwierdza, że odpowiednia dieta może pomagać w zahamowaniu wzrostu, przerzutów i nawrotów nowotworów. Nie znaczy to oczywiście, że dieta może zastępować stosowane przez lekarzy metody leczenia chorób nowotworowych. Może być metodą wspomagającą, pomagającą pacjentom w skutecznym zwalczaniu i znoszeniu tej strasznej choroby".

Źródło: Jean Carper, Żywność twój cudowny lek, Poznań 2008, s. 228.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne artykuły