sobota, 16 lipca 2011

Zdrowie oczyma naszych przodków

Lubię przeglądać stare przedwojenne gazety, w których poza opisami spraw politycznych, religijnych i gospodarczych często zdarzają się teksty dotyczące zdrowia. Postanowiłem, że podzielę się z Wami najciekawszymi z nich. Przekonajcie się jaką wiedzę na temat zdrowia i chorób posiadali mieszkańcy II Rzeczypospolitej (przedwojennej Polski).

Poniższe teksty pochodzą z Kalendarza Łąkowskiego, gazetki dodanej do Głosu Mazurskiego w roku 1930.

P.s. starałem się przepisać teksty zgodnie z ówczesną pisownią, która była nieco inna od współczesnego pisma.


Przykazania dla utrzymania zdrowia ciała
1. Świeże powietrze i światło słoneczne są niezbędne dla utrzymania zdrowia. Dlatego należy, o ile można, ułatwić im dostęp do miejsc mieszkalnych, szczególniej sypialni.

2. Przyzwyczajaj się do codziennego obmywania się zimną wodą i mocnego wycierania się szorstkim ręcznikiem. 2 razy w tygodniu bierz ciepłą kąpiel w celu dobrego wymycia skóry.

3. W czasie letnich miesięcy chodź do kąpieli rzecznych, najlepiej w tych porach dnia, w których woda i miejsce kąpieli oświecane są światłem słonecznym. Kąpiel powinna trwać co najmniej dziesięć minut; po wytarciu się mocno ręcznikiem i ubraniu się idź na przechadzkę dla rozgrzania się. Przytem nie należy ubierać się zbyt ciepło. Jeżeli to jest możliwe, usiądź po kąpieli ubrany, wystawiwszy tym samym swą skórę na działanie powietrza i promieni słonecznych.
4. Rano po wstaniu z łóżka, wieczorem i możliwie po każdym jedzeniu czyść i płucz zęby i gardło czystą, świeżą wodą.

5. Używaj dużo ruchu na świeżym powietrzu (gry, bieganie, skakanie, gimnastyka, pływanie, jazda na łyżwach, praca w ogrodzie).

6. Ubieraj się niezbyt ciepło. Głowa powinna być okryta tylko lekką czapką, szyja zawsze bez okrycia. Unikaj sztywno prasowanych gorsów od koszuli, jak również nie ściskaj zbytnio żadnej części swego ciała (pasek, gorset, podwiązki etc.)

7. Podeszwa buta winna ściśle odpowiadać formie nogi. Przyszwa po stronie wewnętrznej musi być wyższa, jak na zewnętrznej. Obcasy niskie i szerokie.

8. Zmoczone, wilgotne ubranie, szczególniej pończochy i buty, należy jak najprędzej zastępować suchymi.

9. Bądź umiarkowany w jedzeniu i piciu. Unikaj szkodliwych, trudno strawnych pokarmów i przysmaków; przyzwyczajaj się do potraw prostych, które spożywaj trzy razy dziennie. Nie jedz potraw ani więcej gorących, jak temperatura ciała (37 stopni), ani zimnych jak lód. Jedz wolno i żuj dobrze i długo. Unikaj potraw podniecających. Nie jedz mięsa w stanie surowym.

10. Strzeż się męczącej pracy umysłowej zaraz po obiedzie (w ogóle po obfitszem jadle) i po przejściu dłuższej, ciężkiej choroby. Nie czytaj w czasie jedzenia.

11. Kłać się wcześnie spać i wstawaj rano. Przed pójściem spać nie wykonuj żadnych męczących robót ani fizycznych ani umysłowych.Sposób na pijaństwo

Trzeba pijaka wziąć pod ścisły dozór, żeby znikąd zwykłego pokarmu ani napoju nie dostawał i do wszystkiego, co mu się da do picia lub do jedzenia, dolewać trochę prostej, nieoczyszczonej, śmierdzącej wódki. Dobrze też jest skrapiać taką wódką i pościel, aby pijak nie rozstawał się z jej zapachem. W tydzień lub dwa tygodnie tak mu to obrzydnie, że ani jadła ani napoju tak przyprawionego do ust nie weźmie i ze wstrętem odpychać go będzie. Wtedy można go już puścić swobodnie. Sposób ten jednak dobry jest tylko wtedy, gdy lekarz zbada zdrowie pijaka i przekona się, że trzymanie go wyłącznie na takiem zasmrodzeniem wódką jadle nie zaszkodzi.


8 komentarzy:

 1. Większość tych zasad jest niemożliwych do zrealizowania w dzisiejszych czasach. W większych miastach nie ma czystego, świeżego powietrza, więcej lepiej zamykać okna, niż otwierać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację, ludzie za bardzo sobie ułatwiają życie. Mogliby używać wyłącznie zdrowych produktów, ale ich wyrób kosztuje dużo wysiłku, dlatego potem produkty są znaczniej droższe, od tych sztucznych. Ludzie wolą zaoszczędzić, nie rozumieją, że w ten sposób szkodzą sobie samym. Ale skoro wszystko jest takie drogie, to na czymś trzeba zaoszczędzić. I kółko się zamyka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się zwłaszcza "sposób na pijaństwo". Bardzo lubię stare zapiski dotyczące zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawy artykuł:) jeśli masz ochotę zapraszam do mnie i zachęcam do obserwacji;**

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomysłowy blog! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. muszę sobie chyba wziąć te rady do serca, bo wychodzi na to, że żyję całkowicie niezdrowo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny artykuł!!!

  Dawne sposoby na zdrowie, to chyba najcenniejsza wiedza jaką można mieć.

  uwielbiam sposób na kaca:)

  OdpowiedzUsuń
 8. "po każdym jedzeniu czyść i płucz zęby i gardło czystą, świeżą wodą." - czy wtedy nie znano pasty do zębów?

  ps.skąd masz takie stare gazety?


  Pozdrawiam
  Michal

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły