wtorek, 2 sierpnia 2011

Zdrowie oczyma naszych przodków cz. 2

Porady lekarskie z 1936 roku:ŚRODEK PRZECIWKO KATAROWI

Należy wziąć łyżeczkę od herbaty kamfory, wlewając ją do szerokiego naczynia. Następnie należy naczynie to do połowy napełnić gorącą wodą. Nad naczyniem należy rozprzestrzenić stożkowato papier, którego wierzch należy tak zedrzeć, aby w otwór można było nos wsadzić. Następnie wciągać nosem unoszącą się parę przez 10 - 15 minut. Po 3 - 5 godzinach należy powtórzyć ten zabieg, a gdyby katar nie ustał, należy w takim samym odstępie czasu powtórzyć. Najostrzejszy katar nie wytrzymuje ataku pary z kamfory i musi ustąpić, tak, że nie należy lekceważyć tej porady. Szczególnie obecny kres - bardzo łatwo powodujący zaziębienie, wymaga w razie kataru natychmiastowego zastosowania tego zabiegu.


UŻYWANIE GORĄCYCH POTRAW
Przyczynia się do osłabienia jelit, do psucia się zębów i ostatecznie oziębia krew. Pociąg do gorących potraw jest poważnem następstwem w zdrowiu.


CIERPIENIA CHORYCH NA CUKRZYCĘ I ARTRETYZM
Znakomicie zwolni odwar strącza fasoli przy stosowaniu djety absolutnie bezmięsnej, bez soli, cukru i korzeni.


PRZECIW OPARZENIU
Zmieszać równe ilości oleju lnianego i wody wapiennej, dodać kilka kropel octu ołowianego, wymieszać wszystko, polać watę i okładać ranę. Kompresów z wody należy unikać.


BARDZO SKUTECZNYM ŚRODKIEM PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW
Są kwiaty wrzosu. Zbiera się je, gotuje w wodzie, a przecedziwszy przez muślin, zlewa się odwar do butelki. Płynem tym należy głowę zwilżać, a włosy przestaną wypadać.


LEKARSTWA NA ODMROŻENIE
Jak tylko pokarzą się pierwsze oznaki w postaci lekkiego nabrzmienia i zaczerwienienia rąk lub nóg, dobrze jest moczyć je rano i wieczorem w ciepłym odwarze liści orzechowych (orzecha włoskiego) albo w wodzie z taniną. Potem naciera się je spirytusem kamforowym, na noc owija się liśćmi orzechowemi albo watą. Dobrze jest także przykładać maść z wazeliny (20 gr.) i niedokwasu białego cynku (14 gr.)


WODA CZYSTA OSŁODZONA CUKREM
Doskonałym jest środkiem na bezsenność.


CUKIER UTARTY
i posypany na zastarzałe i cuchnące rany odbiera im zły odór i goi je zarazem, a przy gojących się ranach niszczy granulację (dzikie mięso)


PRZY REUMATYŹMIE I GOŚĆCU
Dłuższe leczenie sokiem cytrynowym jest bardzo skuteczne. Wycisnąć sok z całej cytryny do szklanki wody, osłodzonej cukrem i lemoniadę tę pić godzinę przed każdym posiłkiem. W drugim tygodniu można wycisnąć sok 2 cytryn, nie powinno się jednak przekroczyć 6 cytryn jako dawki na cały dzień, bo łatwo z tego mógłby wyniknąć nieżyt jelit. Leczenie to przeprowadzać przez 3 - 4 tygodni - U dzieci zbyt obfite używanie soku cytrynowego wywołuje bóle głowy, zawroty, bóle nerwowe, nawet kurcze (padaczkę).


SOK CYTRYNOWY
Jest dobrym środkiem zapobieg. przeciw febrze malarycznej i skorbutowi (obluźnieniu się dziąseł). Dorosłym daje się na dobę 1 łyżeczkę czystego soku, a dzieciom tylko połowę.


CHCĄC POZBYĆ SIĘ BRODAWEK Z RĄK
Należy je posmarować kollodjum, aby się utworzyła sucha błonka, nałożyć na nie waty i owinąć całe gazetą. Bandaż pozostawić przez 2 tygodnie, a po upływie tego czasu okaże się, że brodawki zaschły całkowicie i odpadają po usunięciu bandażu. O ile jeszcze pozostaną jakie resztki brodawki, odczekać, bo i je odpadną z czasem.


SOK Z KARTOFLI
Leczy gościec, bóle mięśniowe, oparzenia i zgniecenia. Surowe kartofle utrzeć na tarce i wyłożyć na sito. Okłady robić płynem, ociekającym z utartych kartofli. Zmieniać co kilka godzin i maczać ponownie.

9 komentarzy:

 1. Wow..tyle rzezy nie wiedziałam ;) Dziękuję za komentarz :* Zapraszam częściej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za tak miły komentarz!!:)))
  Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Spodziewałam się soku z cebuli na bolące gardełko, a tu proszę... kilka rzeczy o których nie wiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. a no dodałam, to na wypadanie włosów wydaje się być ciekawe, mi strasznie wypadają : ( pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za miły komentarz ;)
  A co do naturalnego zwalczenia wypadania włosów, to muszę wypróbować ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. ta,tyle że to tylko o opowiadanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. doskonale wiem o czym mówisz. Uczyłam się o tym w zeszłym roku, miejmy nadzieję, że ludzie doprowadzą do ładu swoje państwa, by uniknąć tego co było w przeszłości.

  OdpowiedzUsuń
 8. hej tomek :) świetny blog byłam tu juz jakis czas temu i bardzo mi sie podobalo...bede zagladac jak najczesciej ...sciskam i dziekuje za swietna prace i czas jaki w nia wkladasz. sciskam:)

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły