sobota, 24 września 2011

Ciekawe porady lekarskie z roku 1938

1) Czosnek jako lekarstwo: Czosnek działa obniżająco na ciśnienie krwi, wpływa dodatnio przy zakaźnych i niezakaźnych schorzeniach jelit, działa dobroczynnie przy niektórych pasożytach, wzmacnia apetyt. Czosnek jest pożytecznym środkiem przy zwalczaniu drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym. Dalej czosnek działa podniecająco na osłabionych.

2) Wędzone śledzie środkiem przeciw gruźlicy: Lekarze angielscy zwrócili się do suchotników z odezwą, aby jadali często wędzone śledzie. Przeciwko gruźlicy używa się różnych preparatów dziegciowych. Wędzenie śledzi zaś jest właśnie konserwowaniem tych ryb przy pomocy dziegcia.
Dyrektor londyńskiego instytutu mikrobiologicznego p. Moore Hogarth na podstawie przeprowadzonych badań oświadcza: „Śledzie wędzone są silnie przesycone dziegciem. Gdy się tę rybę spożywa, dziegieć pod wpływem ciepła, wydzielanego przez organizm ludzki, zamienia się w substancję lotną, która niszczy bakcyle gruźlicy i dezynfekuje płuca”.
Spostrzeżenia p. Horgatha potwierdza instytut naukowy, zajmujący się badaniem chorób zakaźnych. Kto tedy obawia się suchot, niechaj je wędzone śledzie.

3) Cytryna jako środek leczniczy: Cytryna znana jest wśród ludu jako niezawodny środek leczniczy przeciw reumatyzmowi, a używa się w tym celu czystego soku cytrynowego. Rozpoczyna się leczenie zażywaniem soku z 1 – 2 cytryn na dzień, po czym znów stopniowo wraca się do jednej cytryny. Niestety nie każdy żołądek zniesie tyle kwasu, który wywołać może nieżyt żołądka. Co prawda po przeprowadzeniu takiego sposobu leczenia reumatyzm na pewno ustąpi.
Przy bolących dziąsłach sok cytrynowy, dodawany do wody do płukania zębów, działa lecząco i uśmierza ból i zapalenie. Silny kaszel, pochodzący z zaziębienia, ustępuje szybko, gdy się małe kawałki cukru zanurza w soku cytrynowym i powoli rozpuszcza w ustach.
Przy niemiłym oddechu i zapachu z ust wkładać do ust plasterek cytryny, z której wyjęto pestki, posypany miałkim cukrem. Potrzymać należy na języku przez 10 minut przy zamkniętych ustach.
Przy bólu gardła płukanie gardła sokiem cytrynowym i połykanie soku cytrynowego z cukrem lub gorącej lemoniady bywa bardzo skuteczne.
Włókna cytryny, pozostałe po wyciśnięciu soku, są znanym środkiem upiększającym cerę nieczystą i popękane ręce. Pocierać co wieczór twarz i ręce sokiem, aby na skórze wysechł.
Nowszy sposób leczenia chorób nerwowych polega na kąpielach z cytryn. Kraje się 5 – 6 cytryn w cienkie plasterki i moczy przez dwie godziny w 10 litrach wody. Następnie zmieszać z ciepłą wodą kąpielową, w której chory ma się kąpać. Skutek polega na miłym uspokojeniu nerwów. Nie wolno jednak przy tej kąpieli używać mydła.

4) Co zrobić, gdy dziecko nabije sobie guza?: Zachodzą częste wypadki, że dziecko nabije sobie guza. Przeważnie w takim wypadku przykłada się do stłuczonego miejsca jakąś stal, czy żelazo, względnie robi się okład zimny. Tymczasem należy przykładać okłady nie zimne – lecz ciepłe, dobrze owinięte, aby ciepło należycie działało. Dziecko trzeba przy tym położyć, okłady zmieniać w krótkich odstępach czasu. Bóle przejdą niezawodnie w ciągu 2 – 3 minut.
Jak Wam się podobają reklamy i porady z przedwojennej gazety? :)


7 komentarzy:

 1. Porady są ciekawe, mądre i ponadczasowe .
  A reklamy świetne choć troszeczkę śmieszne, np. dwucyfrowy nr tel. lub nr konta, ale widać że nawet w tamtych latach reklama odgrywała ważną rolę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po pierwsze, te reklamy i zdjęcia ze starych gazet są świetne :))
  Po drugie, ciekawe niektóre rzeczy, nie słyszałam o cytrynie, aby pomagała też na cerę (w końcu to kwas, może spróbuję w razie potrzeby, ale obawiam się, że bardzo wysuszy skórę) ani o ciepłych okładach.
  Fajne takie ciekawostki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak widać, reklama, zawsze była dźwignia handlu. Cudne te przedwojenne reklamy. Kiedyś znajoma, skanowała/fotografowała przedwojenne szyldy sklepów i usług w Katowicach. Zrobiła z tego wystawę. Bardzo ciekawa lektura, co i w jaki sposób wtedy reklamowano. Wiele daje do myślenia i pokazuje, co interesowało tamtych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Porada czwarta do sprawdzenia, mam wątpliwości:))

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły