wtorek, 15 listopada 2011

Śmiech leczy i daje szczęście :)


„Na świecie nie ma nic piękniejszego od pobudzania ludzi do śmiechu” (Marcel Achard)

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ile prawdy kryje w sobie powiedzenie „śmiech to zdrowie”. Ta niewinna czynność ma dla nas wręcz „zbawienny” wpływ, gdy się śmiejemy nasze serce szybciej bije, dzięki czemu krew szybciej krąży i dostarcza nam większej ilości tlenu. Wystarczy wspomnieć, że dolegliwości takie jak np.: zimne dłonie, zimne stopy są spowodowane zaburzeniami krążenia krwi. Kiedy się śmiejemy w naszym organizmie wydzielają się w dużych ilościach endorfiny, zwane potocznie hormonami szczęścia. Dzięki nim nasz organizm lepiej radzi sobie z wszelkiego rodzaju bólami (zębów, głowy, mięśni). Poza tym śmiech zmniejsza poziom niepożądanych hormonów stresowych i relaksuje mięsnie. Według dr Katarzyny Schmidt „śmiech działa jak wewnętrzny masaż”.

Istnieje nawet metoda lecznicza zwana GELOTOLOGIĄ, która jest oparta na założeniu, że spontaniczny śmiech pomaga odreagować stres, konflikty, frustracje.


Gelotologia oferuje nam kilka rodzajów terapii śmiechem:
1. Filmoterapia, czyli oglądanie śmiesznych filmów. Często wymienia się ją obok muzykoterapii, czy biblioterapii, jako mająca zbawienny wpływ na naszą psychikę. Warto wiedzieć jak mocno wpływają na naszą psychikę różne filmy. Naukowo udowodniono, że „film z negatywnym przekazem może podnieść nam ciśnienie krwi, przyspieszyć akcję serca, wprawić w przerażenie. Dlatego filmów depresyjnych, pokazujących agresję i przemoc powinniśmy raczej unikać. – Filmy ciężkie, dramatyczne, wojenne - też wpływają na nasz nastrój, powodują refleksję, smutek, lęk, wywołują emocje negatywne – przekonuje Ingrid Dahl. - Warto o tym wiedzieć i mieć to na uwadze, zwłaszcza, że nie zawsze dobrze dobieramy obrazy. Wydawałoby się, że w trudnych chwilach wybierzemy komedię, żeby sobie poprawić nastrój, ale niestety często wybieramy film, który utrzymuje nas w naszym „opłakanym” stanie. To naturalny psychologiczny mechanizm, który powoduje, że podtrzymujemy nastrój, w którym jesteśmy”(źródło cytatu: http://www.swiat-zdrowia.pl/artykul/autoterapia).

2. Łaskotki są wynikiem podrażnień zakończeń nerwowych skóry. Łaskotki są czystą fizjologią – gdy ktoś nas umiejętnie łaskocze, to nawet jeśli jesteśmy w dołku emocjonalnym, to będziemy się śmiać, czy chcemy tego czy nie. Idąc tym tropem powinniśmy łaskotać ukochaną osobę, szczególnie wtedy kiedy ma ona zły humor. Po 15-20 minutach łaskotek, a co za tym idzie ŚMIECHU wróci jej dobre samopoczucie :)


Film przedstawia kontrowersyjną i skuteczną terapię śmiechem:

Tekst poniżej jest dowcipem dlatego śmiej się kiedy go już przeczytasz :)

Studentki AR odbywały praktykę w gospodarstwie rolnym.
Profesor wysłał je z krową do byka... w wiadomym celu.
Po kilku godzinach wracają zmęczone, wytarzane w błocie i gnoju i mówią:
- Panie profesorze, krowę nam dało się jakoś położyć ale byka w żaden sposób.„Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc” (Louis de Funes)


3 komentarze:

 1. :D :D :D

  A najlepszy sposób na zdrowie to się śmiać z SAMEJ SIEBIE ;-P bo jest z czego ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam i komentuję ,na dowód :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry film, bo wszyscy się jednak śmiali :-)
  Nie rozumiem tylko dlaczego ja przywiązali,
  chociaż zrobili to raczej symbolicznie.

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły