piątek, 10 lutego 2012

Lekarstwo natury leczące chore serce

„Miąższ tych owoców uważany jest za lek w zatruciach, a także ma zdolność odświeżania oddechu” – słowa te wypowiedział, w 310 r. p.n.e., Teofrast, grecki historyk. Czterysta lat później rzymski przyrodnik Piliniusz Starszy jako pierwszy użył określenia „cytrus” i wprowadził te owoce do medycyny.

Najzdrowszym ze wszystkich cytrusów jest grejpfrut. Naukowo udowodniono jego korzystny wpływ na serce. Grejfrut zawiera w sobie składniki czynne, które obniżają poziom cholesterolu we krwi i mogą powodować oczyszczenie tetnic z już istniejących złogów. Uczeni przypuszczają, że głównym składnikiem czynnym jest jeden z polisacharydów (wielocukrów) typowy dla grejpfruta i znajdujący się w pektynach (rozpuszczalnych włóknach owocu). Prof. James Cerda, gastroenterolog z Uniwersytetu Florydy, twierdzi, że włókna grejpfruta mają podobną do leku (cholestyraminy) zdolność obniżania poziomu cholesterolu.

Uczeni podkreślają, że kraje, w których mieszkańcy spożywają dużo cytrusów, odnotowują niższe wskaźniki zachorowań na raka. Fakt ten potwierdzają badania na zwierzętach laboratoryjnych. Jedne z takich badań przeprowadzono w Japonii. Uczeni wstrzykiwali podskórnie myszom wyciąg z grejpfrutów, który spowodował zahamowanie wzrostu guzów i zmniejszył ich złośliwość. Japończycy uznali, że grejpfrut jest naturalnym lekiem na raka. Szwedzi również prowadzili swoje badania. Mieszkańcy kraju wikingów udowodnili, że dieta pozytywnie wpływa na leczenie i profilaktykę raka. Szwedzcy uczeni dokonali analizy sposobu odżywiania się grupy osób z rakiem trzustki oraz grupy osób zdrowych. Okazało się, że najskuteczniejszymi pokarmami zabezpieczającymi przed rakiem były cytrusy i marchewka. Każdy kto jadł codziennie cytrusy, miał wyraźnie niższy wskaźnik ryzyka zachorowania na raka trzustki. Warto dodać, że uczeni z Holandii stwierdzili podobne zależności w przypadku raka żołądka.


UWAGA
Aby serce odniosło korzyści należy jeść grejpfruty w całości, z białą powłoką pod skórką. Należy więc je obierać jak najcieniej.Źródło:

Carper Jean, Apteka żywności, Poznań 2008.

3 komentarze:

 1. Kocham grejpfruty , świeży sok z nich to coś co mis ię teraz marzy....ma ktoś sokowirówkę ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, to prawda, że owoce cytrusowe są zdrowe pod warunkiem, że nie zawierają chemikaliów jakimi są faszerowane w trakcie upraw i przed eksportem, aby wyglądały pięknie i świeżo.
  Uważam, że w naszym kraju czy też naszym regionie Europy północnej nie brakuje genialnych owoców i warzyw, które dorównują, a niektóre nawet przewyższają wartościami zdrowotnymi te z krajów o ciepłym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 3. ZAPALENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO (wklejam przyjacielską notkę), A OPTYMISTYCZNA ENERGIA DLA KOMÓREK CHOREGO SERCA. ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA W XXI WIEKU: INFO (BIOLOGICZNA POMOC) *****

  PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
  Tzw. dla współczesnego człowieka powinna akceptować wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone reguły. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

  WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
  Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

  A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2, WAŻNA JEST WIEDZA:
  Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH WĘGLOWODANÓW, WYSOKICH WĘGLOWODANÓW; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu decydować o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

  ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.
  Książka, pt. PORADNIK ŻYWIENIOWY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU. *****
  Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
  Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL
  ADRES: http://www.instytutirl.com.pl/

  BH.305.
  ENGLISH VERSION: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

  Biologia, medycyna.

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły