środa, 4 kwietnia 2012

Masaże jedna z najstarszych technik leczniczych

                  Masaże należą do najstarszych terapii leczniczych na świecie. Swoje własne techniki masażu wytworzyła każda, albo prawie każda, znana nam kultura i cywilizacja. Najstarsze znane historykom wzmianki o uciskaniu i gnieceniu mięśni w celu poprawienia krążenia, rozluźnienia i wyleczenia pacjenta są datowane na 4 tys. lat. p.n.e. Masaże stosowano wówczas m.in. w Egipcie, Indiach i Chinach. W późniejszym okresie masaże zalecali m.in.: Hipokrates (460 p.n.e. – 370 p.n.e.) i Galen (130 – 200 n.e.).
            Tak jak mówi znane powiedzenie „Co kraj to obyczaj” tak samo techniki masażu w każdym narodzie, a szerzej w każdej kulturze posiadają własne charakterystyczne cechy. I tak np. masaż ajurwedyjski charakteryzuje się używaniem dużej ilości oleju, a masaż tajski jest wykonywany przez ubranie.
Cechą wspólną wszystkich technik masażu jest niewątpliwie to, że za pomocą nacisku na tkanki i mięśnie poprawiają krążenie krwi i tłumią ból. Dobrze wykonany masaż rozluźnia mięśnie i relaksuje umysł, leczy bezsenność i poprawia nastrój. Dzieje się tak z powodu endorfin (hormonów szczęścia), które wydzielają się w masowanym, rozluźnionym pacjencie. 


Masaż ajurwedyjski


Jak większość metod medycyny naturalnej, łączy w sobie oddziaływanie i skuteczność w trzech aspektach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Podobnie jak cały holistyczny system i metody wywodzące się ze Wschodu, Masaż ajurwedyjski z założenia opiera się na oddziaływaniu na tych trzech głównych płaszczyznach, co ma w efekcie stymulować procesy samouzdrowienia i samoregulacji organizmu. Masaż ajurwedyjski łączy w sobie elementy masażu klasycznego i działania na punkty akupresurowe, co z kolei ma pozytywnie wpływać na przepływ energii w ciele pacjenta. Masaż ajurwedyjski nie opiera się zatem tylko na mechanicznym oddziaływaniu, ale w dużej mierze jego efektywność wynika z wpływu na wszelkie energie organizmu człowieka, dzięki czemu mogą w nim zachodzić procesy zdrowienia (cały artykuł możecie przeczytać tu: dourody.pl/masaz_ajurwedyjski)Masaż tajski„Masaż tajski to podobno yoga dla leniwych. Leżycie sobie a w tym czasie masażysta  wygina i wykręca Wasze ciało na wszystkie możliwe sposoby. Do masażu używa nie tylko dłoni ale i łokci, kolan i stop. Czasami może to trochę zaboleć i  na chwile zamieracie z myślą: czy ta noga lub ręka juz na zawsze Wam pozostanie taka wykręcona? Bez obaw:) profesjonalni masażyści nie zrobią Wam krzywdy a po takich ćwiczeniach poczujecie sie naprawdę zdrowsi. Masaż tajski wywodzi się z długiej tradycji medycyny orientalnej i polega  głównie na ucisku specjalnych punktów, które…” – cały artykuł możesz przeczytać tu: siamsoleils.blox.pl...Masaz-tajskiBibliografia:
Panorama 21 wiek, 1 zima 2012, s. 45.

6 komentarzy:

 1. Wole ten tajski bo dziewczyna wykonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto poznać różne metody masaży i wybrać odpowiedni dla siebie. Jednak przy poważnych schorzeniach warto udać się do rehabilitanta, który wskaże odpowiednią każdemu metodę masażu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do: masaż warszawa
  – a jaki Ty najbardziej polecasz? W sensie nie na konkretne schorzenie, ale taki relaksujący? I jeszcze jedno – czy do masażu mogą być jakieś przeciwwskazania

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również jestem zdania, że przy poważniejszych dolegliwościach warto najpierw udać się do specjalisty, który wykona prześwietlenie bolącego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze warto spróbować masażu, niekoniecznie jakiegoś ekstrawaganckiego, można zacząć np. od klasycznego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Masaż rozluźnia, poprawia krążenie, przy wprawnych rękach wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie. Wykonywany regularnie na pewno pozwoli cieszyć się dobrym zdrowiem przez dłuższy czas.

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły