wtorek, 18 grudnia 2012

Unia Europejska niszczy polską żywność!

Zachęcam wszystkich do przeczytania wywiadu jaki przeprowadził serwis "Stefczyk Info" z prof. Janem Szyszką (ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa  w rządzie Jerzego Buzka). Rozmowa dotyczyła Żywności Genetycznie Modyfikowanej (GMO), a dokładnie ustawy, która stanowi kolejny krok do pełnego wprowadzenia GMO w Polsce. Jeśli prezydent Komorowski podpisze ustawę to wizja Polski jako kraju wolnego od GMO, stawiającego na tradycyjną ekologiczną żywność pozostanie w sferze marzeń.

Prof. Szyszko zastanawia się, czy wprowadzenie Żywności Genetycznie Modyfikowanej na polski Rynek nam się opłaci? Czy warto jeść genetycznie modyfikowane świństwo? Ktoś kiedyś powiedział, że skoro ziemniak genetycznie modyfikowany jest tak paskudny, że nawet stonka nie chce go jeść to tym bardziej człowiek nie powinien tego ruszać. Powiem Wam, że coś w tym jest.

Wywiad z prof. Janem Szyszką umieszczony na stronie "Stefczyk Info" jest zatytułowany: Szyszko: GMO, czyli "dyktatura ciemniaków". Oto najciekawsze fragmenty:

"Szansą dla Polski jest to, że będzie słynęła, jako kraj wolny od GMO, który może produkować tak pożądaną żywność ekologiczną, wysokiej jakości". 

 "(...)ustawa o nasiennictwie jest autentycznym otwarciem Polski na uprawę roślin genetycznie modyfikowanych. Dlatego, że przewiduje się w niej, że wszystkie nasiona roślin genetycznie modyfikowanych, dopuszczone do uprawy w UE, będzie można uprawiać w Polsce". 

 "Coraz więcej ludzi nie chce jeść tej żywności. Coraz więcej ludzi domaga się żywności produkowanych na bazie tradycyjnych odmian roślin i zwierząt. Ale produkcja wysoka tych odmian jest możliwa wtedy, gdy posiada się nie zniszczone gleby. Polska je posiada. Mamy je dzięki polskiej kulturze rolnej i ekstensywnej produkcji. Dzięki temu możemy produkować żywność najwyższej jakości, która jest poszukiwana. Jednak od momentu wejścia w struktury UE rozpoczęła się ogromna presja na Polskę aby wpuścić genetycznie modyfikowane organizmy" 


Pytanie dziennikarza Stefczyk Info: Apropos skutków zdrowotnych: co rusz pojawiają się nowe badania, które dowodzą negatywnych skutków spożywania takiej żywności. W najlepszym przypadku sprawa jest więc nierozstrzygnięta. Tymczasem, mimo wątpliwości, istnieje ogromna presja na produkcję takiej żywności. To sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem... 

Odpowiedź prof. Szyszko: Tu się działa w imię interesów wielkich korporacji, które zaczynają sobie zawłaszczać rynek handlu nasionami. W środkach masowego przekazu mówi się, że ci co protestują przeciwko GMO to są ci niedouczeni. A ci co są za tym, by wprowadzać genetycznie zmodyfikowane organizmy są tymi wyedukowanymi. A patrząc logicznie: skoro ci tzw. niedouczeni - mają wątpliwości, bo np. czytają książki Jeffrey'a Smitha "Nasiona kłamstw. Genetyczna ruletka" – gdzie jest przegląd ponad 1000 prac naukowych dowodzących szkodliwości genetycznie modyfikowanych organizmów, to się ich nazywa niedouczonymi. Absurd. Zwolennicy GMO mówią też, że rośliny modyfikowane są szkodliwe dla szkodników, które się nimi żywią. Ale jeśli jest szkodliwe dla jednych organizmów to czy nie jest szkodliwe dla innych? Dla człowieka? Ale tu się znowu pojawia propaganda. Ten który ma wątpliwości – jest niedouczony. A ten, który nie czyta – jest douczony. Ja to określiłem jako "dyktaturę ciemniaków". Nie pytaj, nie czytaj, głosuj – bo tak mówią wielkie koncerny. 


Cały artykuł znajdziesz na tej stronie:  "Stefczyk Info"
4 komentarze:

 1. Ludzie, nie dajmy się truć!!!
  Zbuntujmy się przeciwko tej propagandzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak, w internecie NIKT jest Anonimowy, masz świętą rację :D. Powiem Ci, że ta krytyka to pewnie zazdrość, bo po co by coś takiego pisali ;p. Przypuszczam, że to w moim przypadku dziewczyny, a to dlatego, że mam mnóstwo zazdrosnych koleżanek w realnym świecie, a czasem udaje mi się po prostu zdobyć IP, czasem zdarzało mi się, że jakaś blogerka zapomniała na dole zmienić: Anonim i dodała jakąś odp ze swojego profilu i tak wpadała ;p.
  Pozdrawiam :D.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może troche nie na temat ale nie wiem gdzie mogę to napisać.
  Wczoraj znalazłam Twojego bloga, muszę powiedziec że dlugo szukałam bloga który będzie zawierał dużo ciekawych informacji na temat zdrowego odżywiania i będe chciała często do niego wracać. Tematyką odzywiania interesuję sie od kilku lat ale cały czas szukam nowych informacji. Mówi się dużo o chorobach które powstaja na skutek złego odzywiania, ale zastanawiam się jak to jest że coraz więcej dzieci rodzi się z powaznymi chorobami :( np. kilkumiesięczne dziecko ma białaczkę. Pewnie to zależy od sposobu odżywiania mamy? Czy posiadasz informacje w jaki sposób można ochronić płód/ małe dziecko przez takimi strasznymi chorobami? W jaki sposób odzywiac sie przed ciążą i w trakcie ciąży? Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 4. GMO m in narusza ludzki kod genetyczny.

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły