czwartek, 14 lutego 2013

Witaminy leczą raka?

SUPLEMENTY DIETY są to poszczególne składniki żywności, substancje dodatkowe, gotowe produkty spożywcze oraz tabletki, kapsułki, proszki lub płyny, których spożycie, w uzupełnieniu zwykłej diety, przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne. Suplementy dostarczają w skoncentrowanej formie składniki odżywcze lub inne substancje o działaniu żywieniowym lub fizjologicznym. Ich stosowanie sprzyja uzupełnieniu codziennej diety deficytowej w niektóre składniki mineralne czy witaminy.

Powyższy opis pochodzi z youtube jest umieszczony pod filmikiem, który prezentuję w tym poście. Muszę Wam powiedzieć, że kiedyś nie doceniałem roli witamin ale z dzisiejszego punktu widzenia szczególnie po lekturach książek prof. Zbigniewa Wiśniewskiego ("Nie ma chorób nieuleczalnych")  i prof. Michała Tombaka ("Jak żyć długo i zdrowo") doceniam rolę witamin w naszym życiu. Szczególnie prof. Wiśniewski wydaje się potwierdzać przekaz płynący z tego filmu. Mianowicie według niego (tj prof. Wiśniewskiego) przyczyną wszystkich chorób jest niedobór jakichś witamin albo składników mineralnych (mikro- i makroelementów). Pisałem o jego książce w artykule "Witaminy dlaczego są takie ważne" dlatego w tym miejscu ograniczę się tylko do zaznaczenia, że obaj wspomniani profesorowie są zwolennikami tezy, która głosi, że zdrowa dieta może ochronić przed chorobami oraz wyleczyć każdą chorobę. 

Oczywiście istnieje spór, czy można łykać witaminy w postaci tabletek, czy też bazować tylko i wyłącznie na produktach żywieniowych (warzywach, owocach, domowym pieczywie na razowej ekologicznej mące, wodzie mineralnej, ziołach np. Dary Natury, zielonej herbacie - ekologicznej - i innych zdrowych produktach). Prof. Michał Tombak jest zdecydowanym przeciwnikiem wszystkich sztucznych witamin.

Jeśli zaś chodzi o mnie to uważam, że podstawą jest zdrowa dieta, duża ilość warzyw i owoców, swojski smalec domowej roboty (najlepiej na tłuszczu gęsim). Ogólnie staram się jeść jak najwięcej jak najzdrowszych produktów bogatych w witaminy. Poza tym uważam, że w okresie jesienno zimowym można się wspomóc witaminami z apteki ale tymi ziołowymi (mam na myśli tzw. suplementy naturalne, np: tran, drożdże piwowarskie, miłorząb japoński itp.). Jeśli mimo tego chwyci was przeziębienie, grypa, poczujecie osłabienie organizmu to nie musicie od razu biec do lekarza po antybiotyk. Możecie wybrać mniejsze zło czyli np. rutinoscorbin. No ale to ostateczność najczęściej zdrowa dieta zabezpiecza przed wszystkimi sezonowymi chorobami, a jeśli nie daje rady to jedzcie czosnek to najskuteczniejsze lekarstwo Pana Boga (dla ateistów Matki Natury, dla New Age lekarstwo Gaji, czyli Matki Ziemi).Polecam mój artykuł:


Poza tym zachęcam do przeczytania tego artykułu: "Biopierwiastki, Witaminy i ich wpływ na zdrowie, potencję i seks"


7 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie o czosnku poczytam.
  O witaminkach też :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię zdrowo gotować, ale nie zawsze jest to możliwe w dzisiejszych czasach, wszystok jest z dodatkiem E. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym wejść na blog http://pozaziemskie.blogspot.com/ ale jest otwarty tylko dla zaproszonych czytelników..

  OdpowiedzUsuń
 4. Obejrzałam dziś "Forks over knives" i "Food Matters" (który bardziej wpasowuje się w tematykę tego wpisu), jeżeli nie oglądałeś - polecam.

  Mam wrażenie, że im bardziej zagłębiam się w tematykę zdrowego odżywiania, tym bardziej uświadamiam sobie jak mało wiem, ale jednocześnie rośnie chęć poznania tego tematu jeszcze lepiej.
  Dzięki takim blogom jak Twój jest to zdecydowanie łatwiejsze ;) Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście przekonałam się jak ważne znaczenie dla naszego zdrowia mają witaminy i minerały przyjmowane w postaci suplementów diety.Ja nie kupuję ich w aptece, ale znam dobre firmy, których produkcja oparta jest na roślinach hodowanych ekologicznie, a procedura wytwarzania oparta na najnowszych osiągnięciach techniki. Tylko takie suplementy wchłaniają się w naszym organizmie w 90-95%, te z apteki- chemiczne w 20-30%. Dobrze odżywiony organizm to zdrowy organizm.

  OdpowiedzUsuń
 6. SPRAWDZONE odkad nie jem zima pomaranczy i mandarynek,przeziebienia mnie nie dopadaja!Dieta Piero Mozzi

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły