czwartek, 4 kwietnia 2013

Walczmy o własne zdrowie

Słowo walka można rozumieć na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozwiązanie siłowe, a innym atak słowny. Ja chciałbym zaproponować walkę argumentami, wypowiadanymi spokojnie w myśl starożytnej zasady "złościć się to karać swój organizm za głupotę innych"

Jeśli się na kogoś złościsz, krzyczysz, irytujesz, obrażasz, nosisz nienawiść albo niechęć w sercu to tak naprawdę szkodzisz tylko sobie. I nie mam tu na myśli tego, że tylko religia ("szanuj bliźniego swego jak siebie samego", "jaką miarą mierzysz taką i tobie będzie odmierzone", "nie sądźcie to nie będziecie sądzeni") nakazuje takie zachowanie. O nie! Już nie! W XXI wieku nauka dogoniła religię, rozwinęła gałąź medycyny psychosomatycznej (psychosomatykę) i potwierdza, że uczucia, emocje mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.Wszystko to co negatywne szkodzi tylko Tobie. Nienawidzisz kogoś, życzysz komuś źle, jesteś zazdrosny, wyśmiewasz się z kogoś czegoś, brawo to najlepszy sposób na zrujnowanie swojego zdrowia! Jeśli nie zmienisz swojego nastawienia to dieta i sport nic Ci nie dadzą. Uczucia, emocje, dusza, psychika są na pierwszym miejscu. Dieta i sport są dalej, nie są tak ważne jak nastawienie psychiczne.

W naszym życiu codziennie obserwujemy dużo zła. Ludzie są zmanipulowani przez telewizję, liczne kamery (szczególnie w dużych miastach i na Uniwersytetach) śledzą każdy nasz krok. Wolność wypowiedzi jest tylko ułudą, jeśli ktoś ma niewygodne poglądy polityczne to często ma problemy ze znalezieniem pracy, dziewczyny, przyjaciół. Podobnie w świecie zdrowia ogromne Korporacje kontrolują to co jest dostępne na półkach w sklepach. Małe polskie gospodarstwa i małe sklepiki oferujące warzywa i owoce od lokalnych rolników są niszczone - z roku na rok jest ich coraz mniej. To samo dotyczy targowisk, które znikają w zastraszającym tempie. Szokiem jest fakt, że w okresie PRL-u (1945 lub 1952 do 1989) nasz kraj słynął w eksportu jabłek, a dziś jabłka często sprowadzamy z zagranicy - bo podobno są tańsze, a to, że Polacy stracą na zdrowiu już się nie liczy.

Wyniszczająca nas głupota i niewiedza, które codziennie obserwujemy potrafi zszokować. Ludzie się źle odżywiają. Sam znam osobę, która w okresie ciąży się źle odżywiała, nie karmiła dziecka piersią, nie dba o dietę dziecka w wyniku czego dziecko jest chorowite, a niedawno wylądowało w szpitalu. To smutne ponieważ jest to osoba zamożna, niby zna i płaci najlepszym lekarzom ale co z tego? Dziecko choruje, a medycy jakby nie wiedzą (albo nie chcą) wytłumaczyć, że kluczem do zdrowia każdego człowieka jest dieta (to co jesz, to co pijesz, powietrze jakim oddychasz). Modlę się o zdrowie tego dziecka i nic więcej uczynić nie mogę ponieważ do takich ludzi argumenty nie docierają. Najczęściej słyszę: "Przecież moje dziecko je bułki, przecież w dzieciństwie piło dobre mleko ze sklepu, przecież gotuję mu obiady" (rosół na kupnej kostce, chleb biały, zero wiedzy o konserwantach, nie wie co znaczy skrót GMO).

Innym złem jest palenie śmieci w piecach. Tu nieświadomość ludzi jest równie porażająca. Tak samo jak w wypadku wyrzucania śmieci w lasach. Jak to powiedział 2 tys. lat temu Seneka: "Ludzie nie umierają oni zabijają sami siebie". Ile jest prawdy w tym powiedzeniu widzimy obserwując nasze polskie społeczeństwo. Zmanipulowane, bez wiedzy o szkodliwości GMO i konserwantów. Nawet studentki kierunków medycznych (fizjoterapia i nawet medycyna) najczęściej nie mają pojęcia o znaczeniu diety dla naszego zdrowia. Kilka miesięcy temu okulistka, która interesuje się medycyną naturalną powiedziała mi, że na studiach nie miała prawie żadnych zajęć z dietetyki. Dla mnie jest to sytuacja (delikatnie mówiąc) niezrozumiała.


Mimo postępującej ludzkiej głupoty, mimo tego, że wielu rodziców szkodzi swoim dzieciom, a wiele dziewcząt będących w "błogosławionym stanie" jeszcze przed urodzeniem utrudnia swoim dzieciom "start" paląc papierosy, pijąc alkohol, pijąc słodkie gazowane napoje z konserwantami, jedząc fast foody. Mimo sąsiadów palących śmieci w piecach, mimo głupoty polityków i niskiego poziomu młodzieży oraz studentów. Mimo tego wszystkiego musimy pamiętać o tym co prędzej zaznaczyłem. Nigdy się nie irytujcie, nie ulegajcie złości i szanujcie drugiego człowieka. Jedyne co mozemy zrobić to spokojnie tłumaczyć i dawać dobry przykład własnym życiem.


Kto ma wiedzę ten zrozumie moje przesłanie. Kto nie ma o niczym pojęcia, ten nic nie pojmie.


Polecam afirmacje:

Film Sekret PL 
(obejrzyj i ciesz się zdrowiem, lub nie oglądaj i dalej tkwij w swoim świecie chorób, depresji i ciągłego narzekania. Twój wybór)

Polecam artykuły:

Medycyna psychosomatyczna. Czy uczucia mają wpływ na nasze zdrowie?

Jeśli boli dusza to dieta nic Ci nie da.

 

2 komentarze:

  1. Lekarze pakowali w moje dziecko leki, a mądry lekarz -homeopata najpierw kazał zacząć od zmiany diety. Zero mleka, zero słodyczy, białej mąki.

    OdpowiedzUsuń
  2. A obrazek najlepiej to przedstawia, warto zwracać uwagę na to co się je.

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły