niedziela, 16 czerwca 2013

Film o świętej Hildegardzie z Bingen


Święta Hildegarda z Bingen (1098-1079) kobieta, która w średniowieczu, epoce zdominowanej przez mężczyzn osiągnęła coś niesamowitego. Założyła żeński klasztor, doradzała papieżom i cesarzowi Fryderykowi Barbarossie. Była zielarką, mistyczką, kompozytorką, wizjonerką oraz ekonomistką. Jako jedna z pierwszych zanegowała praktyki biczowania i wszelkiego umartwiania ciała. Jej zdaniem choroba ciała oznacza brak równowagi, a zdrowie osiągniemy jeśli będziemy dbać równomiernie o ducha, duszę i ciało. Według świętej z Bingen człowiek nie powinien skupiać się tylko na dogadzaniu ciału albo tylko na modlitwie. Podstawą jest zdrowy umiar, w życiu każdy powinien znaleźć czas na modlitwę, dobre jedzenie, spotkanie z przyjaciółmi, spacer, zabawę itd.

Polecam mój artykuł o medycynie świętej Hildegardy z Bingen:

2 komentarze:

  1. Obejrzałem film. Podobał mi się. Mam pytanie o ten tekst "Zawiść jest brzydka i nie przystoi..." Nigdzie nie mogę go znaleźć w oryginale. Ani po angielsku, ani po niemiecku. Sprawdzałem cytaty Hildegardy z Bingen i nigdzie go nie ma. Czy aby na pewno tak mówiła?

    OdpowiedzUsuń
  2. Czyli rozumiem że cytat który występuje w filmie "Zawiść jest brzydka i nie przystoi, jej szpony pokazują że potrafią wszystko rozszarpać, a nogi
    kroczą ścieżką śmierci. Miłość jest za to wielką siłą daną nam przez Boga." faktycznie do niej należał?

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły