piątek, 28 czerwca 2013

Formaldehyd wysterylizuje Lubelszczyznę?

Amerykański ExxonMobil przyznał się na swoich stronach internetowych do wpompowania pod ziemię w miejscowości Krupe pod Krasnymstawem (lubelskie) 2,5 mln litrów wody zawierającej rozcieńczoną formalinę, która ma pomóc w "przepływach gazu" podczas szczelinowania hydraulicznego. Informacja ta może mieć kluczowe znaczenie dla mieszkańców gospodarstw wokół odwiertu "Krupe" - czy ich woda nadaje się jeszcze do picia? Czy w innych odwiertach tej firmy, np. w Grzebowilku koło Mińska Mazowieckiego, również zastosowano rozcieńczoną formalinę? Czy polskie władze w ogóle wymagają takich informacji od firm poszukujących gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego?

Formaldehyd został odkryty przez rosyjskiego chemika Aleksandra Butlerowa w 1859 r. W warunkach normalnych jest silnie trującym gazem o charakterystycznej, duszącej woni. Dobrze rozpuszcza się w wodzie - w handlu najczęściej spotyka się 35-40% roztwór formaldehydu w wodzie – formalinę. Dzięki swej niezwykłej toksyczności to właśnie formalina stała się ulubioną substancją SS-Brigadeführera Carla Clauberga w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau. Właśnie ta trucizna miała stać się substancją stosowaną do masowej sterylizacji kobiet należących do rasy "podludzi", za jakich uważali naziści Słowian. Nad "obiecującymi" eksperymentami Brigadeführera Clauberga z formaliną osobiście czuwał Heinrich Himmler.

Entuzjastyczna wiara naszych władz w bezawaryjne funkcjonowanie koncernów paliwowych może imponować, ale czy wiara taka ma jakieś racjonalne podstawy?


Źródło:
www.facebook.com/...
GasLand (1/2) (PL) przez DobrySamarytanin

Gaz łupkowy: Czego nie mówi się oficjalnie w Polsce?

6 komentarzy:

 1. Jestem w szoku, tyle powiem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Boze, przeciez ja mieszkam w tych rejonach;/

  OdpowiedzUsuń
 3. pomału pomału... zauważyłem że artykuł napisany jest w atmosferze strachu, nazistów etc. faktycznie do szczelinowania hydraulicznego nie używa się zwykle formaliny ale, ogólnie płyn wtłaczany zawiera w 98 - 98,5 % wody i piasku reszta to związki chemiczne(patrz wikipedia - szczelinowanie hydrauliczne), producenci idą nawet dalej stosując związki chemiczne używane w kosmetykach, woda także jest wypompowywana z odwieru(tyle odpowiedniej wody trochę ciężko dostać w środku lądu bardziej opłaca się wypompować) który jest wcześniej conajmniej 3 -4 razy cementowany aby nie było styczności z glebą a odwiert był stabilny poza tym formalina w stężeniu 1-2 % służy jako środek przeciwpotny czy odkażający, przy 5 % służy dopiero jako środek konserwujący do taknek zwierzęcych(wikipedia - formalina)
  styczność z glebą jest dopiero na głębkości około 2500 - 3000m(jak nie więcej) a z tej głębokości woda nie dociera do wód gruntowych. wątpię żeby zawartość formaliny zawierała więcej niż 0,5 - 0,7 % jeśli miałbym typować dokładną liczbę to dałbym 0,10 %. Widzę że blog nazywa się "blogpozdrowie" czyli jest stronniczy a ja nie. Student IV roku WEiP AGH uczestniczyłem w wykładzie na temat szczelinowania hydraulicznego prowadzonego przez profesora.

  ktoś powie czemu ktoś pisze o niebezpieczeństwach skoro nie jest to aż tak niebezpieczne(powtarzam aż tak bo szczerze nie wiem w jakim stopniu jest to niebezpieczne może jest amoże nie jest ale ten artykuł to śmich jeszcze chwila i bym pomyślał że nazisći chcą nas wykoczyć) - polityka energetyczna ręsztę doczytaj w temacie sam jęsli chcesz, jeśli nie chcesz to i tak nie ma sensu żebym tu pisał

  OdpowiedzUsuń
 4. od razu skomentowałbym typową inicjatywę greenpeace(nie twierdzę że wszystkie inicjatywy są złe) czyli godzinę bez prądu, wiecie co by się stało jagby wszyscy w tym uczestniczyli i faktycznie wyłączyli żarówki, komputery urządzenia grzanie itp? produkcja energii elektrycznej opiera się na prognozowaniu całodobowym a tego nikt nie przewidzi. w jednym momencie trzeba nagle wychamować blok energetyczny elektrowni węglowej, jest to blok wielkości 2 - 3 autobusów, wszyscy w elektrowni stają na głowie żeby to zrobić bo wywalić sieci(energii elektrycznej nie da się magazynować wyjątek sposób pośredni czyli elektrownie szczytowo-pompowe i superkondensatory ale w polsce tego nadzwyczaj mało) następnie każdy włącz prąd i trzeba uruchomić blok, taki blok nie uruchamia się w 5, 10 nawet w 15 minut się go nie uruchamia, także to że wyłączycie prąd na godzinę wcale nie pomaga, może dojść do awarii itp a emeisja CO2 wcale nie spadniew tym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. sprawdzę to czy posty zostały opublikowane ale szczerze to wcale bym się nie zdziwił jagby nie zostały.

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły