niedziela, 18 sierpnia 2013

Człowiek XXI wieku - Homo internetus

        

Czy zauważyliście ogromną różnicę, wręcz przepaść, między pokoleniem obecnych babć a młodzieżą urodzoną po 1989 roku? Ci pierwsi urodzili się i wychowali w społeczeństwie pozbawionym Internetu, telefonów komórkowych. Niektórzy pierwszy raz wynalazku takiego jak telewizor doświadczyli dopiero w latach 70 XX wieku (w epoce Edwarda Gierka). Natomiast to drugie pokolenie, obecnej młodzieży, wychowywało się doświadczając od najmłodszych lat zarówno Internetu, z telefonami komórkowymi (obecnie tabletami i smartfonami) oraz z telewizją oferującą setki kanałów.

Pokolenie naszych babć w dzieciństwie wychowywało się grając na świeżym powietrzu w różne gry i słuchając opowieści starszych osób o I i II wojnie światowej, o tym jak ludzie żyli dawniej. Pokolenie po 1989 roku wychowywało się już raczej "na siedząco" oglądając amerykańskie filmy i surfując po Internecie dzięki czemu często stykali się z treściami na które (według pokolenia babć) byli zbyt młodzi. Obecnie wiele osób pokolenie po 1989 roku (i późniejsze) nazywa "pokoleniem Internetu" lub "homo internetus".


Homo internetus jest tworem nowym, spychającym na dalszy plan stare pokolenia homo sapiens. Wielu naukowców (należących wiekiem do pokolenia babć) wieszczy “globalne ogłupienie”, twierdząc, że Internet (sieć) i punkty dostępu do niego na naszych biurkach i w kieszeniach (iPhone, Smartfony, tablety itp.) spowodowały, że ludzie z pokolenia Internetu (homo internetus) nie mają skłonności do zastanawiania się, porządkowania, refleksji, jak podkreśla socjolog, prof. Hanna Świda-Ziemba. Sugerują, że wieczny bieg za nowymi bodźcami i awersja do dłuższych form przekazu oznaczają spadek poziomu inteligencji.

            To rozumowanie ma kilka słabości, z czego najważniejsza jest ewolucyjna. Natura inteligencję weryfikuje zdolnością przetrwania, a w 2006 roku w Internecie wytworzono i skopiowano 161 eksabajtów cyfrowych informacji. To około trzy miliony razy więcej informacji niż wszystkie napisane kiedykolwiek książki, a według firmy IDC do 2010 ich ilość wzrośnie ponad sześciokrotnie. Według mnie homo internetus nauczył sobie z tym radzić. Homo sapiens padnie ofiarą doboru naturalnego. Musimy się pogodzić z faktem, że wchodzimy w nową erę, rodzi się nowy sposób myślenia i postrzegania świata. Czy tego chcemy, czy nie świat stał się "globalną wioską", a Internet zmienił prawie każdy aspekt ludzkiego życia.
           


Ludzie XXI wieku - cyborgi
            Czym jest cyborg? Jak według ludzi wyglądają cyborgi? Spójrzcie prawdzie w oczy nasze wyobrażenie w znacznym stopniu kształtuje telewizja, filmy i książki. Film Terminator i książki Williama Gibsona zdefiniowały nasze postrzeganie cyborgów, jako połączenie maszyny i człowieka. Trudno wyobrazić go sobie inaczej, niż z stalowymi ramionami oraz jarzącymi się czerwienią kamerami zamiast oczu. A może tak jak w Matrixie (bądź w anime Ghost in the Shell lub Psycho Pass) cyborg to człowiek z gniazdkami dzięki którym może się podłączyć do sieci? Jednak, tym razem okazało się, że hollywoodzkie wyobrażenie poszło swoją drogą, a rzeczywistość swoją. Dla ludzi ambitnych, chcących bardziej zgłębić to zagadnienie napisałem artykuł pt:
           Zmierzam do tego, że ludzie, zwłaszcza młodzi, w XXI wieku już są częściowo cyborgami. To czego nie dał nam Bóg (bądź ewolucja, natura, kosmici i w co tam jeszcze wierzycie) ulepszamy w sobie sami. Wyrwaliśmy się z ciągu długotrwałych biologicznych zmian, ponieważ człowiek porusza się już znacznie szybciej niż natura. Aby nadążyć za tymi zmianami "cyborgizujemy" się od zewnątrz, uzależniając się coraz bardziej od wytworów technologii, bez której pogubilibyśmy się w współczesnym świecie. Nie mamy w sobie gniazdek ani chipów ale posiadamy przy sobie wiele różnych urządzeń dzięki którym łączymy się z siecią (Internetem). Nowe narzędzia do pracy grupowej i komunikacji w połączeniu ze “zbiorowym umysłem” jakim stał się Internet, oferują nam kocioł pełen informacji i wiedzy (nie, to nie to samo), powodują, że pracujemy znacznie efektywniej nadążając za kolejnymi zmianami. Ludzie z pokolenia homo sapiens (pokolenie babć) najczęściej za tymi zmianami nie nadąża. Tu już nie chodzi o różnicę pokoleń, a raczej o narodziny nowego rodzaju człowieka z inaczej pracującym mózgiem - homo internetus.

Wiadomo, że mózg ludzki jest bardzo plastyczny, więc możliwe, że mózgi poszukiwaczy wiedzy surfujących po Internecie (homo internetus) będą zmieniać się pod wpływem cyfrowych bodźców, a luka między nimi, a resztą ludzkości będzie zbyt duża do nadrobienia.

Gdy hominidy w Afryce nauczyły się połowu ryb, ich mózg zaczął szybko rosnąć. Niedobór DHA i innych nienasyconych kwasów tłuszczowych może prowadzić do zaburzeń koncentracji, dysleksji, a nawet do schizofrenii i demencji. Kwasy omega-3 i omega-6 określa się mianem „brain food”, czyli żywności dla mózgu, bo odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego oraz zmieniają strukturę komórek. Warto dodać, że najwięcej tych kwasów zawiera olej lniany.

           Poza olejem lnianym niezbędne do prawidłowej pracy mózgu są: morele, orzechy, grejpfruty, miód, maliny, pietruszka, ziemniaki, groch, cebula, jabłka, wiśnie, porzeczki, olej kukurydziany, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, rodzynki, kapusta, brukselka, kalafior, mięta, chrzan, agrest, winogrona, sałata, żółtko surowe (tylko z pewnych źródeł, czyli ze wsi albo z ekologicznym certyfikatem; pod żadnym pozorem nie jedzcie jajek z supermarketów!), marchew, seler, ogórki, czosnek, wątroba, pomarańcze, kiełki pszeniczne, śliwki suszone.
1 komentarz:

  1. świetny blog :) zapraszam do mnie http://alex-faashion.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły