wtorek, 24 września 2013

Chcesz być piękna i szczupła? Zdrowa i szczęśliwa? Ten artykuł ma za zadanie uświadomić Ci, że to nie sport i dieta są najważniejsze.

Bardzo lubię się śmiać oraz wywoływać uśmiech na twarzy innych osób. Lubię wszystko to co do uśmiechu prowadzi, czyli opowiadać dowcipy, oglądać komedie. W życiu staram się zawsze być optymistą i dobrym, szanującym ludzi, wykazującym empatię człowiekiem. Nade wszystko lubię łaskotać płeć piękną ale jaki facet tego nie lubi? 


W Internecie znajdziecie wiele artykułów, którym przyświeca słynny cytat "śmiech to zdrowie". Wiele książek i artykułów napisano też o gelotologii, czyli terapii leczniczej opartej na śmiechu. Jednym z jej twórców był Norman Cousins, który dzięki terapii śmiechem wyleczył się z choroby przez lekarzy nazwanej nieuleczalną.


Czym tak właściwie jest śmiech i dlaczego jest ważniejszy od diety oraz sportu? Dlaczego uśmiech i pozytywne nastawienie do życia musimy postawić na pierwszym miejscu?

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi ale uwierzcie mi, że tak właśnie jest. Doszedłem do takich wniosków czytając książki poświęcone działaniu ludzkiej podświadomości, placebo itp. Oglądałem też wiele filmów poświęconych wpływowi psychiki na ludzkie zdrowie. Analizowałem wypowiedzi osób, które doświadczyły cudownych uzdrowień. Niezależnie od wyznawanej religii przy każdym cudownym uzdrowieniu występuje jeden wspólny mianownik, a jest nim silna wiara w uzdrowienie, roztaczana w umyśle wizja siebie jako osoby zdrowej. Stąd zapewne wzięło się powiedzenie "Wiara czyni cuda" powtarzane na całym świecie. Powiedzenie "śmiech to zdrowie" również nie wzięło się znikąd. Ludzie dawno temu, zapewne jeszcze w czasach Hipokratesa (V/IV wiek p.n.e.) zauważyli, że osoby długowieczne i zdrowe są często uśmiechnięte i zachowują dystans do siebie. Tak zapewne narodziło się owe powiedzenie. 

A co z pesymistami? Zwróćcie uwagę na osoby, które się często złoszczą i muszą mieć zawsze rację. Jak podczas uniesienia skóra na twarzy robi się czerwona, ciśnienie skacze, serce im kołacze. Ile osób w stanie silnego wzburzenia zmarło na zawał serca? Albo ilu z Was trądzik zaczął pojawiać się w okresie np. sesji (okresie silnego stresu, złości albo kłótni z przyjaciółką). Negatywne emocje, złość, zazdrość, pogarda itp. złe emocje osłabiają człowieka. Różne religie już dawno odkryły, że warto przebaczać, kochać, miłować i cieszyć się życiem. Bo jak nie przebaczysz, nienawidzisz i pragniesz zemsty to szkodzisz sobie i tylko sobie. Nienawiść np. do jakiegoś polityka szkodzi tobie, a nie temu politykowi. Więc może lepiej zamiast nienawidzić polityka X lepiej jest zacząć wspierać jego oponenta polityka Y. A jeśli żaden polityk Wam nie odpowiada to zacznijcie popierać jakieś stowarzyszenie, organizację coś co Wam pasuje. Lepiej kogoś popierać niż nienawidzić. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś "nie wstąpię do ruchu antywojennego! zaproście mnie do ruchu pokojowego!". Wiecie jaka jest rożnica? Bo mówiąc o antywojnie, myslisz tak naprawde o samej wojnie... dodajesz temu energii. Twoj umysl, Twoja wiara w to co widzisz w wyobrazni dodaje temu energii, i tak sie dzieje, jezeli myslisz o czynieniu pokoju, to dodajesz energii pokojowi, myslac o ruchu antywojennym chciałbyś ograniczyć sprzedaż broni.. takie tam... myslac o pokoju, chcesz udzielac ratunku!"Przez śmiech do lepszego małżeństwa" 
("Laugh your way to a better marriage.") 
to niesamowity wykład autorstwa Mark'a Gungor'a, 
wydany przez wydawnictwo Vocatio.Łaskotki a Zdrowie

Wiemy już jak ważne jest pozytywne nastawienie oraz dystans do samego siebie. Teraz chciałbym poświęcić kilka słów temu co bardzo lubię i uważam za ważne dla zdrowia. Mam oczywiście na myśli łaskotki. Najpierw kilka słów wprowadzenia. Łaskotki (z łac. titillatio) to nic innego jak działanie polegające na delikatnym dotykaniu/podrażnianiu wrażliwych, silnie unerwionych części ciała, co powoduje niekontrolowany śmiech, drżenie ciała.

Rzadziej określa się tak części ciała, które są bardziej wrażliwe na łaskotki od innych, i są one inne u różnych ludzi. Wiele ludzi ma bardziej wrażliwe żebra, inni podeszwy stóp. Do innych łaskotliwych części ciała zalicza się pachy, palce stóp, szyję, brzuch, plecy, pośladki, uda, kolana oraz genitalia (u kobiet dodatkowo piersi). Według ostatnich badań najbardziej delikatne są stopy i okolice żeber. Pewnym fenomenem jest to, że ludzie dotykając wcześniej wymienionych obszarów własnych ciał, nie odczuwają łaskotek - dopóki nie zacznie ich łaskotać inna osoba, gdyż skóra nie jest wtedy przygotowana na dotyk.
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego człowiek nie może połaskotać sam siebie?


Aby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź na powyższe pytanie trzeba wyjaśnić czym są łaskotki. Otóż łaskotki to nic innego jak podrażnianie zakończeń nerwowych skóry ale, no właśnie jest jedno "ale" sami nie potrafimy podrażniać zakończeń nerwowych swojej skóry. Dzieje się tak dlatego, że wrażenie łaskotania powstaje wyłącznie wówczas, gdy system nerwowy jest zaskoczony. Dlatego wszelkie próby uzyskania rozbawiającego efektu, nawet z pomocą piórka, jeśli wykonujemy je sami, są zatem z góry skazane na niepowodzenie. Nasze działania nie stanowią bowiem dla naszego układu nerwowego najmniejszego zaskoczenia.


Napisano wiele artykułów i książek o "zbawiennym" wpływie śmiechu na nasze zdrowie. Nie bez powodu stara starożytna maksyma mówi: "Śmiech to Zdrowie". A jeden z moich ulubionych cytatów mówi jeszcze dobitniej: "Najważniejsza sztuka życia: uśmiechać się zawsze i wszędzie, nie żałować tego co było i nie bać się tego co będzie".


Wielu osobom wydaje się, że są to tylko puste słowa. Niewielu zdaje sobie sprawę, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, a choroby są wynikiem złego stylu życia - dokładniej złej diety, zbyt małej aktywności fizycznej i (jak to ładnie ujął prof. Michał Tombak) braku radości z życia. Tak więc można śmiało powiedzieć, że "jesteś tym co jesz, jesteś tym co pijesz i jesteś tym jak żyjesz".

DLACZEGO NIEKTÓRZY NIE LUBIĄ ŁASKOTEK?Jak już wspomniałem łaskotki są wynikiem podrażnień zakończeń nerwowych skóry. Łaskotki są czystą fizjologią – gdy ktoś nas umiejętnie łaskocze, to nawet jeśli jesteśmy w dołku emocjonalnym, to będziemy się śmiać, czy chcemy tego czy nie. Poza tym warto zdać sobie sprawę, że negatywne nastawienie do łaskotek wielu ludzi jest wynikiem "traumy" z dzieciństwa. Takie osoby prawdopodobnie były kiedyś męczone łaskotkami i odbierały je negatywnie (nie zdając sobie sprawy z ich zdrowotnego wpływu). Negatywne nastawienie do łaskotek w dzieciństwie sprawiło, że takie osoby zakodowały sobie w podświadomości, że łaskotki są złe. Tak samo jest z ludźmi którzy boją się wody, ich strach często bierze się z tego, że wpadli w dzieciństwie do rzeki lub jeziora i ktoś musiał ich ratować. Traumatyczne przeżycie sprawiło, że zakodowali sobie w podświadomości negatywne nastawienie (strach) do pływania albo wręcz do wchodzenia do jeziora, rzeki i morza. Najlepszym sposobem na pokonanie swoich lęków jest zrozumienie tego jak działa ludzka psychika i podświadomość. Najlepszym lekarstwem dla takich osób będzie książka Josepha Murphyego, pt.: "Potęga podświadomości" (kliknij).

UWAGA!
Pamiętajcie, że jeśli kogoś kochacie to uśmiech i łaskotki powinny być częstym prezentem dawanym tej osobie. Warto łaskotać ukochaną osobę, szczególnie wtedy kiedy ma ona zły humor. Po 15-20 minutach łaskotek, a co za tym idzie ŚMIECHU wróci jej dobre samopoczucie :) 
GELOTOLOGIA
To terapia lecznicza, polegająca na leczeniu śmiechem. Za jej twórcę uważa się powszechnie Normana Cousinsa, który chorował na zapalenie stawów - bolesną chorobę zwyrodnieniową. Cousins nie zaakceptował perspektywy przedwczesnej śmierci, rozpoczął więc poszukiwanie terapii dającej mu szanse na wyzdrowienie i sam zaaplikował sobie terapię śmiechem i WYZDROWIAŁ! Dzięki niemu ludzie zrozumieli jak ważne jest pozytywne nastawienie do życia. Śmiech leczy i zabezpiecza przed chorobami dlatego warto śmiać się jak najczęściej :)
Niezwykle interesujące poglądy na temat pozytywnego nastawienia do życia głosi prof. Michał Tombak, który jest jednym z największych autorytetów w sprawach dotyczących zdrowia. Jego zdaniem nasze „myśli stanowią nie tylko o (…) powodzeniach i klęskach życiowych, ale także odgrywają znaczną rolę w naszym zdrowiu. Na przykład, wiele osób uskarża się na bóle głowy, mięsni szyi i pleców. Jaka jest przyczyna tych dolegliwości? Szyja – to symbol miękkości, giętkości, elastyczności, podejścia do problemów, umiejętności ich oceny z różnych stron. Ludzie uparci, nie potrafiący pójść na kompromis, pozbawieni umiejętności spojrzenia na sprawę oczami swego oponenta, zawsze będą odczuwać bóle głowy, bóle szyi i Pelców, dopóki nie nauczą się traktować cudzej opinii (innego zdania) z większą miłością i zrozumieniem. Koniecznie należy zrozumieć, że każda dolegliwość w naszym ciele ma nie tylko fizyczne, ale również i psychiczne przyczyny. Jeśli człowiek przyzwyczaił się do krytykowania wszystkich i wszystkiego, to zaczynają go boleć stawy i mięśnie; jeśli w człowieku dominuje gniew i nienawiść, to jego organizm jak gdyby się spalał, jest atakowany przez różne infekcje. Długo pamiętana doznana kiedyś krzywda rozkłada, „pożera” ciało i w końcu prowadzi do powstania nowotworów i rozwoju chorób onkologicznych (…) lepiej jak najszybciej pozbyć się negatywnych myśli kiedy jeszcze jesteśmy zdrowi, niż usiłować wykorzenić je już po pojawieniu się choroby (…) Kontrola swoich myśli skierowana na ciągłe myślenie pozytywne – to droga nie tylko do zdrowia psychicznego ale również i fizycznego.


„Wszystko co jest dobre i złe w naszym życiu – to wynik naszego sposobu myślenia. Jeśli nasze myśli są pozytywne, to w życiu zazwyczaj czeka nas wszystko co najlepsze, jeśli dominują myśli negatywne – to i życie staje się nieudane i trudne” – Michał Tombak

Bibliografia:
Michał Tombak, Jak żyć długo i zdrowo, Łódź 2009.
Cała prawda o łaskotkach - http://www.doz.pl/newsy/a2045-Cala_prawda_o_laskotkach
Terapia śmiechem - http://www.rzekazdrowia.pl/terapia-smiechem.php
Terapia śmiechem uleczy raka? - http://szybkajazda.pl/zdrowie/article,terapia_smiechem_uleczy_raka,4538,1,1,1.html

1 komentarz:

  1. Ooo jaki cudowny artykuł mi zaserwowałaś, uśmiecham się do Ciebie szeroko :D

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły