piątek, 6 września 2013

Gest Wiedzy (Gyan Mudra)

Medycyna ajurwedyjska to system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności. Termin ajurweda jest złożeniem słów ajuh (sanskr. āyuh) – „życie” oraz weda (Pismo dewanagari वेद ), oznacza „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”. Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jako koncepcja zdrowia i terapii jest uznawana od 1979 przez Światową Organizację Zdrowia. Jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystujących chirurgię.

Jedną z ważnych praktyk w medycynie ajurwedyjskiej są mudry. Hindusi wierzą, że dotykając palcami odpowiednich miejsc na dłoniach wskazujemy poszczególne partie ciała, które mają zostać uzdrowione. Dlatego mudry (odpowiednie układy palców) często nazywane są jogą dłoni.


MUDRY - świetnie wyrównują energię w organizmie i dzięki temu pomagają zlikwidować drobne dolegliwości. Dziś chciałbym Wam zaprezentować jedną z moich ulubionych mudr, czyli Gyan Mudrę (Gest Wiedzy)
GYAN MUDRA (Gest Wiedzy)


Pozycja: palec wskazujący lekko styka się z czubkiem kciuka. Pozostałe trzy palce są wyprostowane (nie spięte). 

Wspaniałe lekarstwo na chorobę ciała i duszy (psychiki). Jest to jedna z najprostszych do zastosowania i zarazem jedna z najważniejszych mudr. Leczy m.in.:

- bezsenność
- depresję
- niepokój
- nadciśnienie tętnicze
- nadmierną senność


Keshav Dev, jogin który wiele lat swojego życia poświęcił badaniu MUDRAS (systemu gestów rąk i układu palców w czasie obrządków rytualnych) powiedział kiedyś: "ta prosta mudra jest uniwersalnym środkiem leczniczym przeciwko duchowym spięciom oraz wewnętrznemu nieporządkowi. Ona poprawia myślenie i możliwości koncentracji oraz wspiera duchowe zmysły czucia. Podstawą prawie wszystkich problemów zdrowotnych są problemy duchowo - psychiczne, tak więc radzę wszystkim praktykować Gyan Mudra pojedynczo lub w połączeniu z innymi mudrami, co zwiększy skutek leczenia". Zwróćcie uwagę na to, że wielu wielkich ludzi, myślicieli, filozofów na wizerunkach przedstawia się z rękoma w pozycji Gestu Wiedzy. uwierzcie mi na słowo, że nie jest to przypadek. Mudra ta polepsza zdolność koncentracji, wzmacnia duchowo oraz usprawnia pamięć. Jest idealna dla studentów, uczniów i osób pracujących za intelektualnie (coś dla ludzi inteligentnych). 
Bibliografia:

Cybulska Elżbieta, Tajemnice niekonwencjonalnej medycyny, Gdynia 1991.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne artykuły