środa, 4 grudnia 2013

Wygląd oznaką zdrowia  Czy obserwując jakąś osobę możemy coś powiedzieć o jej zdrowiu? Czy dobrze sypia? A może ma problemy natury psychicznej? Czy cierpi na jakieś dolegliwości? Czy po wyglądzie i zachowaniu człowieka możemy stwierdzić, że jest on okazem zdrowia? W tym artykule mam zamiar Wam udowodnić, że jest to możliwe. To jak wyglądamy na zewnątrz w jakimś stopniu pokazuje stan naszego zdrowia. Wygląd oczu, wygląd skóry, języka, warg, włosów, paznokci, postawa podczas spaceru, nasze gesty itp. dają wiele wskazówek o tym co w nas "siedzi".
 
            Każdy człowiek powinien wyrobić w sobie zmysł samoobserwacji. Jest to bardzo ważne ponieważ tryb życia w XXI wieku nie sprzyja zdrowiu, a obserwując samego siebie każdy może stwierdzić, czy czasem zmiany wyglądu nie są zalążkiem jakiejś choroby. Dzięki takiej wiedzy nauczycie się zaradzać wielu chorobom zanim te się w Was rozwiną.


            Włosy:
            Wygląd włosów pokazuje nasze wnętrze, stan naszej psychiki. Nieposłuszne, nie układające się włosy, szybko się przetłuszczające, zbyt suche albo łamliwe są sygnałem alarmowym, że w organizmie dzieje się coś złego. Profesor Michał Tombak twierdzi, że przyczyną problemów z włosami jest niedostateczna zdolność filtracji wątroby, brak witamin, mikro oraz makroelementów.

            
Kilka wskazówek przydatnych podczas obserwacji włosów:

Wypadanie włosów = oznacza nadczynność tarczycy.
 
Powolny wzrost włosów = osłabienie systemu nerwowego.

Rozdwajanie włosów = Nieprawidłowe odżywianie, zła dieta, za dużo konserwantów i białego cukru oraz zakłócenie prawidłowego działania nerek.
 
Nagłe ściemnienie włosów = Schorzenie pęcherzyka żółciowego (natychmiast udać się do lekarza!)

Łupież lub łysina = Nadmierna konsumpcja tłuszczu, cukru, kawy, soli, produktów mlecznych.

 
           Głowa:
            W wielu wierzeniach kształt głowy jest wyznacznikiem sił życiowych. W myśl tej filozofii ludzie o ściętej, prawie płaskiej potylicy muszą być świadomi tego, że ich zdrowie nie jest najwyższej jakości dlatego fundamentem ich życia powinna być zdrowa dieta, aktywność fizyczna i optymizm ("Śmiech to zdrowie").

 
            Czoło:
            Profesor Tombak pisze, że podczas obserwacji czoła należy zwracać szczególną uwagę na zmarszczki. "Jeśli na czole, trochę powyżej nasady nosa, tworzą się zmarszczki w kształcie krzyża, to nie jest wykluczone poważne schorzenie kręgosłupa. Oprócz tego zmarszczki te wskazują również skłonność do bólów migrenowych, których przyczyną jest zwyrodnienie kręgów szyjnych. Kiedy zmarszczki na czole są przerywane faliste, to taki człowiek łatwo daje się wyprowadzić z równowagi, mogą go złamać udręki duchowe, jest skłonny do depresji z powodu niezrównoważonego systemu nerwowego. Jeśli na czole wyraźnie widać ciągłe, krzyżujące się zmarszczki, mamy do czynienia z silną osobowością, która rzadko choruje" - Michał Tombak, Droga do zdrowia, bestseller roku 2001.

 

Kilka wskazówek przydatnych podczas obserwacji czoła:

Obecność brązowych plam = słaba wątroba. Zapalenie przewodów żółciowych. 

Zmarszczki tylko z jednej strony czoła = bóle głowy.

 

           
Oczy:
            Oczy są zwierciadłem duszy. Ile artykułów i książek napisano o tym jak stan zdrowia odbija się na wyglądzie oczu. Niektórzy medycy patrząc tylko w oczy potrafią ocenić stan zdrowia swoich pacjentów. Oczy najwięcej komunikują innym o naszej kondycji psychicznej, stanie ducha, czy wreszcie informują o naszej osobowości. W oczach właściwie wszystko ma znaczenie, poczynając od rozmieszczenia, poprzez rozmiar, kształt, błyszczenie, ruch i wreszcie zwężenie czy rozszerzenie źrenic. Pamiętajmy, że w oczach widać rozum i inteligencję człowieka oraz poziom jego sił witalnych.

 

            Kilka wskazówek przydatnych podczas obserwacji oczu:

Oczy zapadnięte = wycieńczenie organizmu.

Częste mruganie = wegetatywno - naczyniowe zaburzenia napięcia.

Oczy mętne = infekcja w organizmie.

Czerwone żyłki w oczach = zakłócenie krążenia.

Białkówka ma żółte zabarwienie = zakłócenie funkcji wątroby.

Podkrążone oczy = wycieńczenie organizmu, anemia.

Okolice oczu mają brązowe zabarwienie = schorzenia wątroby, zaparcia.

  

           
Brwi:
            Wygląd naszych brwi stanowi wskazówkę pokazująca, czy nasz układ hormonalny działa prawidłowo.

 

Kilka wskazówek przydatnych podczas obserwacji brwi:

Gęste brwi u mężczyzn = silna wola oraz dobry bilans hormonalny.

Gęste brwi u kobiet = wczesny okres przekwitania, zakłócenia funkcji gruczołów płciowych.

Rzadkie brwi u mężczyzn = zakłócenie funkcji gruczołów płciowych.

Rzadkie brwi u kobiet = bolesne menstruacje, niedobór estrogenów.

Zmarszczka między brwiami = chroniczne bóle głowy.

Brwi zrośnięte = bóle głowy. Zakłócenie mózgowego krążenia.

 

            Zęby:
            Mycie oraz zdrowa dieta i powolne przeżuwanie pokarmów są warunkiem zdrowych i ładnych zębów. Warto wiedzieć, że zdrowe zęby przypominają kolorem kość słoniową (śnieżnobiały albo żółty kolor oznacza, że coś jest "nie tak"). Ładny kształt oraz równomierne zabarwienie są oznaką zdrowia.

 

Kilka wskazówek przydatnych podczas obserwacji zębów:

Zęby żółte = zakłócenia pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Zęby brązowo-czarne = choroba układu pokarmowego.

Zęby śnieżnobiałe = zaburzenia bilansu substancji mineralnych w organizmie.

Zgrzytanie zębami = choroby układu nerwowego. U dzieci obecność pasożytów.
 

           
Język:
            Obserwacja języka daje najwięcej wskazówek i jest najpewniejsza. Warto pamiętać, że nawet jeśli choroba przeminęła, a osad na języku dalej się utrzymuje to możemy być pewni, że choroba tak naprawdę dalej "zakamuflowana" jest z nami. Występowanie białego osadu na języku jest wyraźną wskazówką, sygnałem alarmowym wysyłanym przez organizm, że prowadzimy zły tryb życia, źle się odżywiamy.
Warto wiedzieć, że czerwone plamki lub zaczerwienienie koniuszka języka mogą oznaczać niedobór witamin z grupy B. W takiej sytuacji warto dodać do codziennej diety orzechy, migdały, razowe ekologiczne pieczywo (Pamiętaj! Zdrowy razowych chleb musi być twardy!). Dużo witamin z grupy B mają drożdże piwowarskie, o których pisałem w tym artykule:

            Bladoszary język oznacza niedobór żelaza, a co za tym idzie anemię. Natomiast siwawy osad występuje u osób z zaburzeniami krążenia - osoby takie często mają zimne dłonie, zimne stopy i zaburzenia wzwodu.
 

Kilka wskazówek przydatnych podczas obserwacji języka:

Czysty, różowy język bez nalotu = zdrowie.

Różnego rodzaju osady (białe, brązowe, czarne) = choroby układu trawiennego.
 
 
W powyższym artykule zaledwie zarysowałem ten ciekawy temat, skupiłem się na kilku wybranych częściach ciała. Gdybym opisywał całość to wyszłaby książka, a nie post na bloga. W każdym razie moim celem było zainteresowanie Was zagadnieniem samoobserwacji i powiązań między zdrowiem oraz zewnętrznym wyglądem. Szukajcie innych artykułów, czytajcie książki i pogłębiajcie swoją wiedzę. Zapewniam Was, że zarówno "amatorzy zdrowia" jak i asy z dietetykami na czele powinni wiedzieć na ten temat jak najwięcej. Wnioskowanie stanu zdrowia z obserwacji siebie i innych jest podstawą bez znajomości, której ciężko jest osiągnąć idealne zdrowie. 
Bibliografia:

Michał Tombak, Droga do zdrowia, bestseller roku 2001.

5 komentarzy:

 1. Biały nalot na języku może być też związany z alergią. Czasami na szczęście nie jest nawet groźny. Ciekawe jest to, jak łatwo można momentami zapobiec chorobie znając te oznaki.

  // odpisałem na Twój komentarz u siebie na blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, niektórzy widząc artykuły tej długości są już zniechęceni. Warto jednak przeczytać. Myślę, że książkę pana Tombaka też kiedyś przeczytam.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł. Dużo cennych informacji. Z tym białym nalotem na języku to jest prawda. Jak robiłem głodówkę leczniczą to przez cały moment miałem biały nalot na języku (organizm wtedy pozbywał się toksyn). Jest on wyznacznikiem, kiedy przerwać taką głodówkę. Jeśli biały nalot zanika, to wtedy można przerwać głodówkę. Ale to temat rzeka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe informacje. Spodziewałam się bardziej typowych uwag, ale te są znacznie ważniejsze. Od tej pory będę sprawdzać, jak układają się zmarszczki na czole, bo rzeczywiście coś w tym musi być...

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły