czwartek, 16 stycznia 2014

Depresja przyczyną bezsenności?

"Bezsenność jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Problemy ze snem negatywnie wpływają na życie i samopoczucie człowieka. Niewystarczająco wypoczęty organizm nie funkcjonuje prawidłowo, przez co trudno jest wykonywać wiele codziennych czynności. Bezsenność może być wywoływana przez szereg różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Depresja jest chorobą, której zazwyczaj towarzyszą zaburzenia snu.

Związane są one głównie z zaburzeniem rytmu dobowego organizmu w trakcie trwania choroby. Na zaburzenia snu w depresji wpływają także negatywne emocje chorego oraz wiele lęków, które mogą pogłębiać problemy z zasypianiem.

Do głównych zaburzeń snu u pacjentów cierpiących na depresję można zaliczyć bezsenność, zbyt wczesne budzenie się, a także zbyt długi sen. Pogorszenie stanu psychicznego pacjenta może wpływać na zmiany w przebiegu faz snu. Zaburzenia rytmu dobowego są charakterystyczne dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi, przede wszystkim w depresji. Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat wykazują bezpośredni związek pomiędzy depresją a bezsennością. Nie ma jednak do końca pewności, czy to depresja jest czynnikiem pierwotnym w bezsenności, czy bezsenność jest czynnikiem mogącym wyzwolić depresję lub inne zaburzenia psychiczne" - źródło:
www.youtube.com/...
 

4 komentarze:

 1. Też mam, po interferonie. Zostało do dziś, razem z depresją. Nawet już nie walczę z tym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja koleżanka narzeka na brak snu od kilku dni.. .Ale chyba deprasji nie ma ;) Buziaki, zapraszam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na sen dobrze jest strzelić sobie drinka ;)

  pzdr Janko Muzykant

  OdpowiedzUsuń
 4. przeziębienie nie daje za wygraną? Spróbuj jednego z domowych sposobów: www.domowe-sposoby-na-przeziebienie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły