poniedziałek, 6 stycznia 2014

Trądzik i inne choroby. Pomocne rady.


Co wybierzesz?
Wielu z Was czytało moją historię walki z trądzikiem. Wiecie, że stoczyłem z nim wiele ciężkich bitw i wojnę ostatecznie wygrałem. Wszystko opisałem w tym artykule: "Jak pokonałem trądzik poznajcie moją historię".
Mimo tego dostaję maile od osób cierpiących na trądzik, które dalej walczą. Właśnie dla was, wszystkich walczących z trądzikiem (i nie tylko) przygotowałem ten krótki artykuł.
Wiele osób cierpiących na trądzik stosuje głodówki oraz lewatywy. Moim skromnym zdaniem zamiast lewatywy powinniście zastosować odpowiednią dietę i jeść codziennie 1-3 ząbki polskiego czosnku (jest czerwonawy). Pamiętaj człowiecze a trądzikiem i innymi dolegliwościami (np. bezsennością, nadpobudliwością, ciągłym osłabieniem organizmu) żeby go dobrze pogryźć i nie zapijać niczym. Czosnek jest ciężkostrawny dlatego nie jedz go przed ani po zjedzeniu czegoś ciężkostrawnego (np. migdałów, orzechów) albo po wypiciu kawy.
Poza tym zamiast głodówki zacznij jeść, możesz nawet jeść dużo ale wybieraj produkty zdrowe, bogate w błonnik i witaminy. Zdrowa dieta jest wspaniałym sposobem na oczyszczenie organizmu. Z czasem będziesz mieć (bo zgaduję, że obecnie nie masz) regularne (czyli codzienne) wypróżnienia co jest oznaką, że Twój układ trawienny działa prawidłowo.
Dieta i inne ważne rady:
Zamiast pieczywa białego jedz razowe. Kupuj chleb w małych piekarniach, krojony albo cały ale nie w gotowych foliach, które mają napisany skład. A jeśli taki kupisz to przeczytaj skład, czy nie ma w nim spulchniaczy, konserwantów itp. Kupne razowe chleby nie są idealne ale i tak są w Polsce lepsze niż na Zachodzie. Prawdziwy razowy chleb powinien być twardy, najlepiej jest piec go samemu na razowej ekologicznej mące.
Poza tym możesz pić 1-2 szklanki kawy dziennie (najlepiej ekologicznej), a do kawy gorzka czekolada (ale bez E476 i innych konserwantów. Znajdź taką czekoladę, która ma tylko lecytynę sojową). Ze słodyczy MERCI ma dość dobry skład, jak je czasem zjem to nic mi nie jest.
Zawsze jedz śniadania to podstawa.
Znajdź sobie hobby i ciesz się nim. Czytaj książki aby Twój mózg się rozwijał, zagraj czasem w grę strategiczną albo w szachy. Trening mózgu jest ważny.
Od jakiegoś czasu obserwujemy modę na jedzenie tylko surowych pokarmów, samych warzyw, owoców. Ja jednak uważam, że nasi przodkowie nie byli głupi nawet homo sapiens kilkadziesiąt tysięcy lat temu na ognisku sobie piekł upolowaną zwierzynę. I do tego jadał dziko rosnące jarzyny, a z czasem opanował zdolność uprawy różnego rodzaju roślin. Działał instynktownie i wiedział, że mięsa lepiej nie jeść surowego. Chociaż zgadzam się, że są takie miejsca na świecie gdzie ludzie jedli surowe mięso albo surowe ryby. Ja jednak uważam, że codzienna dieta powinna się składać z produktów surowych oraz gotowanych. A mięso nigdy nie powinno być jedzone na surowo.
Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na skład kupowanych produktów i unikanie tych z E dodatkami (konserwantami). Konserwanty oraz biały cukier są często przyczyną trądziku. Wiem to po sobie. 
Pamiętaj, że jedną (możliwe, że główną) z przyczyn chorób skórnych jest stres. Stres osłabia układ odpornościowy. Zwróć uwagę na swój wygląd kiedy ktoś powie Ci coś przykrego, czymś Cię zdenerwuje. Skóra robi się czerwona, czasem ręce się trzęsą, a po jakimś czasie u osób z cerą trądzikową pojawia się krosta (albo krosty) na twarzy (lub plecach bądź na klatce piersiowej). U innych natomiast stres powoduje katar albo sprawia, że dostają gorączki. Niektórzy widząc pogarszający się stan własnego zdrowia zmieniają dietę nie zdając sobie sprawy, że przyczyną ich dolegliwości jest stres. Zwróć też uwagę na swój wygląd kiedy Ty sprawisz komuś przykrość i masz wyrzuty sumienia. Czujesz jakby coś Cię spalało od środka i wtedy trądzik wraca, do tego odczuwasz osłabienie całego ciała. Tak działa ludzka psychika dlatego we wszystkich religiach oraz w medycynie psychosomatycznej na pierwszym miejscu stawia się umiejętność empatii, przebaczenia, miłość. Św. Augustyn już w V w. n.e. napisał "Kochaj i rób co chcesz". Człowiek, który potrafi prawdziwie kochać nikogo nie rani i sam jest odporny na próby zranienia.
Życie to nie bajka, jest ciężkie, musisz zadowolić wszystkich znajomych, mieć dobrą pracę, zarabiać dużo pieniędzy i być lepszym od innych. Tego wymaga od Ciebie rodzina. Prawda? Ciągły wyścig szczurów, próby zrobienia kariery, zarobienia pieniędzy dzięki którym zyskasz pozycję w społeczeństwie to wszystko sprawia, że wiele osób nie wytrzymuje psychicznie. Jest to jeden z powodów tak licznych samobójstw. Ludzie nie potrafią znaleźć pracy, nawet jak są po studiach to i tak nie mogą się przebić bez znajomości i układów.
Musisz jednak to wszystko pokonać, nie czuj zazdrości, gratuluj tym którzy mają więcej od Ciebie i pocieszaj tych, którzy pocieszenia potrzebują. Zawsze życz wszystkim jak najlepiej. Nie zazdrość koledze ładnej dziewczyny, nie zazdrość bogatym, że mają dużo pieniędzy. To ważne ponieważ każde negatywne uczucie jakie żywisz w stosunku do innych szkodzi tylko i wyłącznie Tobie, a to powoduje stres. Tak więc stres to: zazdrość, złość, uważanie się za lepszego od innych, ciągłe pouczanie innych, stres jest wszystkim tym co negatywne. Dlatego każdy kto chce być zdrowy powinien wyzbyć się wszystkich negatywnych uczuć. Jednym ze sposobów na dokonanie tego jest zagłębienie się w religię i rozwój duchowy, a innym czytanie o medycynie psychosomatycznej (o wpływie uczuć na ludzkie zdrowie, o działaniu mózgu, afirmacjach itp.)


Podsumowanie:
Unikaj jedzenia z chemicznymi dodatkami oraz GMO (Żywności Genetycznie Modyfikowanej)
Jedz dużo owoców i warzyw, najlepiej sezonowych i rosnących w Twoim kraju.
Zawsze jedz śniadania.
Biały cukier zastąp cukrem brązowym albo trzcinowym; białą mąkę mąką razową, a ryż biały ryżem dzikim albo ryżem brązowym. Choć ja osobiście uważam, że dla Polaków lepsze są rosnące w naszym kraju ziemniaki gotowane w mundurkach.
Pamiętaj, że stres jest jedną z przyczyn występowania trądziku i innych chorób.
Dużo się uśmiechaj, bądź dla ludzi życzliwy i pamiętaj, że człowiek mądry wykazuje empatię dla każdego.
Codziennie jedz pokarmy surowe oraz gotowane.
Pij zioła, sypane najlepiej Dary Natury. Herbat w torebkach nie pij w ogóle.
Jedz pokarmy bogate w błonnik i witaminy.

4 komentarze:

 1. Dobrze, że wspomniałeś o zawiści - to częsty powód niepowodzeń, mam zamiar o tym napisać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wpis. Czyli po prostu prowadzić zdrowy tryb życia. Być szczęśliwym, nie zamartwiać się i zdrowo jeść. I nie dążyć do ideałów we wszystkim za wszelką cenę, bo ideałów nie ma.
  Pozdrawiam:) i wszystkiego najlepszego z okazji Nowego Roku!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się ten post ;) Jest mądry i ciekawy warto wziąć sobie te rady do serca :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat - w sumie bolączka młodzieży - sporo mądrych porad ;-)

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły