czwartek, 23 stycznia 2014

W jaki sposób manipulują nami hipermarkety i galerie handlowe.

Poznaj podstawowe techniki manipulacji, które wykorzystuje się w dużych sklepach. To jak towar jest ułożony na półkach, inne ceny towaru na półce, a inne (wyższe) przy kasie, muzyka lecąca w sklepie, poczucie zaburzenia upływu czasu, brak okien, lustra, degustacje te i wiele innych są niczym innym jak manipulacją, wpływaniem na zachowanie klientów. Jeszcze w latach 60 XX wieku techniki manipulacji były znane wąskiemu gronu uczonych oraz pracownikom służb specjalnych, policji itp.  Dziś technik manipulacji uczy się telemarketerów, bankowców, akwizytorów, firmy mają swoich negocjatorów i mediatorów. Techniki manipulacji stosują dziennikarze, wielu studentów uczy się takich technik (nie tylko na studiach psychologicznych).
Poniższy filmik porusza tylko podstawowe zagadnienia. Tak naprawdę w dużych sklepach stosuje się o wiele więcej technik manipulacji. Na przykład wiszące lustra sprawiają, że każdy w nie patrzy (szczególnie Panie). Jak reaguje osoba patrząca w lustro? Otóż taka osoba widząc swoje odbicie zaczyna o sobie myśleć, o swoich potrzebach i tu nagle zaskoczona widzi blisko lustra ładne ubrania, obuwie albo np.: perfumy. Załóżmy, że dziewczyna widzi przy lustrze perfumy, podchodzi i stwierdza taki ładny zapach ale dla mnie są za drogie i odstawia na półkę flakonik. Odchodzi i kawałek dalej widzi substytut (produkt zastępczy) czyli perfumy o takim samym zapachu ale tańsze. Dziewczyna szczęśliwa kupuje tańszy substytut, który pachnie podobnie do jego droższej wersji. Bogatsza osoba zapewne kupiłaby przy lustrze droższy produkt.
Ludzki mózg działa w niesamowity sposób. Amerykański psycholog prof. Robert Cialdini opracował sześć technik manipulacji. Jedną z nich nazwał techniką wzajemności. na czym polega technika wzajemności? To wykorzystanie naturalnych reakcji naszego mózgu, w skrócie chodzi o taki schemat: Kasia daje prezent Małgosi i Małgosia teraz czuje, że musi się Kasi odwdzięczyć. Podobnie działa zaproszenie gości, którzy po jakimś czasie organizują gościnę u siebie i w rewanżu zapraszają nas. Technikę wzajemności można jednak wykorzystać w inny sposób. Ktoś może komuś dać mały prezent, a następnie po jakimś czasie poprosić o dużą przysługę. Osoba obdarowana prędzej prezentem prawdopodobnie nie odmówi (mózg będzie jej podpowiadał, że jest coś winna proszącej osobie).
Technika wzajemności stosowana w markecie polega najczęściej na degustacji. Pracownik proponuje Ci ciastko, kawałek sera, a Ty wewnętrznie odczuwasz, że musisz się odwdzięczyć i kupujesz znaczne ilości degustowanego prędzej produktu. Kolejną technikę prof. Cialdini nazwał techniką w potrzasku autorytetu. Wielkie sieci sklepów i nie tylko stosują tę technikę w reklamie. Plakaty ze sławnymi osobami, które reklamują jakiś produkt. Normalnie byśmy zapewne nie kupili ale ulubiony aktor, sławna piosenkarka reklamujący produkt działają na nasz mózg, manipulują nami i kupujemy. Panie w małych sklepikach technik manipulacji nie znają, na reklamy w telewizji ich nie stać. Co innego supermarkety.
Techniki manipulacji związane z autorytetem są stosowane bardzo często. Ile osób podpisało umowę z bankiem reklamowanym przez ulubionego celebrytę (autorytet)? Często podpisują umowę bez czytania ponieważ ten bank musi być uczciwy skoro taki aktor albo taka piosenkarka go reklamują.
I się rozpisałem :) Chciałem Wam podać link do samego filmu ale jakoś mi nie wyszło. Ostatnio dużo czytam o psychologii i technikach manipulacji. Tematyka ta bardzo mnie wciągnęła :) Napiszcie potem, czy filmik się Wam spodobał.Film o manipulacji: Tak manipulują nami sklepy ..... są zupełnie jak kasyna
4 komentarze:

 1. A w restauracjach podają jedzenie na zbyt dużych talerzach, żeby miało się wrażenie, że mało się zjadło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie napiszę czy filmik mi się spodobał. Nie dam sobą manipulować : )

  OdpowiedzUsuń
 3. http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15348921,Hipermarkety_w_Polsce_nigdy_nie_przedly_tak_cienko_.html#BoxSlotII3img

  raz na wozie, raz pod wozem

  pzdr Janko Muzykant

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły