wtorek, 18 lutego 2014

Technologie przyszłości

Świat w przyszłości (?)
 Nowoczesne technologie są bardzo pociągające. W przyszłości niewątpliwie zmienią świat. Uważam, że mimo protestów niektórych środowisk zanik sfery prywatnej i rozwój portali społecznościowych będzie postępował. Moim skromnym zdaniem ogół społeczeństwa lubi wszystko to co ułatwia życie i zapewnia bezpieczeństwo.

Coś co kiedyś było tylko filmową fikcją dziś staje się rzeczywistością. Dobrym tego przykładem jest film "Raport mniejszości" z Tomem Cruise w roli głównej. W filmie obywatele byli nieustannie skanowani systemami biometrycznymi. Specjalne kamery analizując twarz, siatkówkę oczu itp. wyświetlały informacje kto kim jest. Natomiast firmy reklamowe mogą wykorzystywać dane biometryczne do wyświetlania holograficznych reklam przechodniom. I tak na przykład dziewczyna, która lubi ładne, duże zegarki idzie sobie przez miasto, a na specjalnych ekranach wiszących przy chodniku, albo w okularach, które nosi wyświetlają się reklamy produktów, które akurat ona lubi. Prace nad takimi okularami już trwają. Wystarczy poczytać o google glass  specjalnych okularach o rozszerzonej rzeczywistości nad którymi pracuje firma Google. Okulary mają mieć w sobie funkcje smartfona, Internet i wyświetlać informacje o osobach przy których przechodzisz, budynkach na które patrzysz. Możliwe, że w przyszłości wystarczy, że mając założone google glass popatrzysz na kogoś, a od razu wyświetlą ci się informacje o tej osobie. O udostępnianiu informacji w Internecie pisałem już w poprzednim artykule. Większość ludzi podaje w wirtualnym świecie wiele informacji prywatnych, intymnych, takich o zdobycie których agenci służb specjalnych jeszcze kilkadziesiąt lat temu starali się całymi tygodniami. Dziś już nie muszą wystarczy, że sprawdzą profil obserwowanej osoby na facebooku albo innym portalu społecznościowym i już wiedzą z kim ta osoba się zadaje, z kim śpi, jaką ma orientację seksualną, z kim pije alkohol, jakie czyta książki, co je, o której chodzi spać (np.: czy cierpi na bezsenność), gdzie pracuje itp. 

Efektywne hologramy, które były w filmie "Raport mniejszości" też już istnieją, a przynajmniej trwają nad nimi intensywne badania. Za namiastkę takich hologramów możemy uznać Microsoft Applied Sciences interfejs 3D.Film: Technologia przyszłości według Microsoftu Domy przyszłości:

Kolejną z wielu nowoczesnych technologii, które zdominują nas w XXI wieku są tzw. mądre domy. Są energooszczędne, przyjazne środowisku, lodówka w nich ma dostęp do Internetu, światło włączamy i wyłączamy za pomocą komend głosowych. W drzwiach zamiast klamki będą zabezpieczenia biometryczne (np.: skan siatkówki oka, albo płytka sprawdzająca odciski palców).  Postarajcie to sobie wyobrazić. Wchodzicie do domu, w którym roboty odkurzają, sprzątają, prasują wasze ciuchy. Po dniu spędzonym w pracy człowiek myśli tylko o skorzystaniu z łózka do masażu albo "robocika" masującego plecy, podczas masażu za pomocą prostej komendy sprawiacie, że okna w waszym domu same się zasłaniają. Zakupy oczywiście robicie przez Internet albo ustawiacie lodówkę tak żeby sama zamawiała towary, które się kończą. Samochody tak jak w filmie "Piąty element" są bardziej latającymi poduszkowcami. Zresztą przemieszczanie się za pomocą pojazdów latających, które zastąpią samochody przewidział już w latach 30 XX wieku Aldous Huxley w książce "Nowy wspaniały świat". Jest pięknie roboty zaspokajają wszystkie ludzkie potrzeby, a rozwój medycyny sprawił, że ludzie stali się nieśmiertelni.
Zegarki XXI wieku:

Smartwatch (smart watch, iWatch), pod tym słowem kryje się niezwykłe urządzenie, na miarę XXI wieku. Jest to połączenie zegarka z tabletem. Nowoczesność, funkcjonalność, moda, styl. Takie gadżety noszą ludzie modni, ze świata biznesu, telewizji, filmu oraz ze świata mody. Są ładne i wpisują się w tzw. modę na duże zegarki, która od wielu lat święci swój triumf.

Smartwatch to „inteligentny zegarek”; elektroniczne urządzenie mobilne wielkości naręcznego zegarka spełniające wszystkie funkcje tradycyjnego zegarka elektronicznego oraz dodatkowo posiadające niektóre funkcje smartfonu. Najczęściej działa w oparciu o system operacyjny Android lub iOS. Gadżety tego typu mogą posiadać funkcje takie jak: aparat fotograficzny, akcelerometr, wibrator, termometr, wysokościomierz, barometr, kompas, chronograf, kalkulator, telefon komórkowy, ekran dotykowy, GPS, odtwarzacz MP3 i inne. Są też wyposażane w różne typy komunikacji bezprzewodowej, jak Wi-Fi, Bluetooth, IrDA.

Do urządzeń tego typu należą np. MOTOACTV Motoroli, MN2 Sony lub Pebble E-Paper Watch firmy Pebble Technology. Inne firmy, jak np. Samsung, LG, Apple zapowiadają wypuszczenie na rynek własnych modeli tych urządzeń.


Apple Smartwatch:


Nowy iWatch z hologramem.
Apple iWatch


Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone, iPad, Smartwatch.  Apple Smartwatch
SMARTWATCH
film
Gorąco polecam artykuły:

Wystarczyło 10 lat. „Raport mniejszości” nie jest już fikcją

Zabiłeś w grze? Nie musisz iść do spowiedzi

SF - Mity przyszłości

Człowiek, który usunął swoje konto na Facebooku i żyje!

Pożeracze danych, czyli prywatność w sieci

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe gadżety. Szczególnie te smartwatche. Rewelacja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dla mnie, przyszłość nie jest zbyt pewna. Z jednej strony takie okulary pokażą ci, że dana osoba siedziała w więzieniu, z drugiej zaś każdy będzie mógł się dowiedzieć szczegółów o nas, które chcielibyśmy zachować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko, co tworzy człowiek, powstaje w dobrych i złych celach. Mam nadzieję, że przy takim postępie ludzie będą zabezpieczać się przed negatywnymi skutkami użytkowania takich potężnych narzędzi....

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły