czwartek, 27 lutego 2014

Wesołe sposoby na zachowanie dobrego stanu zdrowia :)

Dziś zdradzę Wam sekret dzięki któremu osiągniecie pełnię zdrowia i satysfakcji z życia. Naturalny lek o którym napiszę jest uniwersalny, znany od tysięcy lat. Bez stosowania tego leku nic w życiu nie osiągniemy, a z nim możemy "góry przenosić". Lek ten można nazwać stylem życia, sposobem na depresję, taktyką dzięki której zachowamy dystans do samych siebie i będziemy lepszymi ludźmi. Bez tego oraz bez życzliwości, empatii i Miłości nie da się osiągnąć pełni zdrowia.

Lekiem tym jest optymizm i wszystko to co z tym pojęciem jest związane: uśmiech, pogoda ducha, miłość, tolerancja, empatia, opowiadanie dowcipów i łaskotki :) Już starożytni rozszyfrowali przyczynę wszystkich trapiących ludzkość chorób. Przyczyną tą jest nic innego jak stres, pesymizm i nienawiść. Dlatego stworzyli przysłowie "śmiech to zdrowie", które jest aktualne do dnia dzisiejszego. W XXI wieku istnieje nawet nauka zwana "medycyną psychosomatyczną" (kliknij), która bada wpływ emocji na ludzkie zdrowie.

Bardziej znanym pojęciem jest Gelotologia. Termin pochodzi od greckiego słowa gelos, które oznacza śmiech. Nauka ta bada wpływ śmiechu na zdrowie człowieka. Wyniki przechodzą ludzkie pojęcie. Założyciel terapii śmiechem (gelotologii) Norman Cousins cierpiał na zapalenie stawów - bolesną chorobę zwyrodnieniową. Cousins nie zaakceptował perspektywy przedwczesnej śmierci, rozpoczął więc poszukiwanie terapii dającej mu szanse na wyzdrowienie i sam zaaplikował sobie terapię śmiechem. Ku zdumieniu wszystkich Norman wyzdrowiał. Więcej na ten temat możecie poczytać tu: kliknij

Tak więc jeśli chcecie być zdrowi powinniście postawić na pierwszym miejscu optymizm i uśmiech. Dieta i aktywność fizyczna mają mniejsze znaczenie. Uśmiechajcie się jak najwięcej :) Opowiadajcie dowcipy, dajcie się łaskotać i sami łaskoczcie osoby na których Wam zależy. Żyjcie teraźniejszością, nikogo nie osądzajcie, bądźcie po prostu dobrymi ludźmi :)


Możecie zapisać się na terapię śmiechem albo zarejestrować na forum poruszającym podobną tematykę, np:Łaskotki:


Łaskotki (z łac. titillatio) – działanie polegające na delikatnym dotykaniu/podrażnianiu wrażliwych, silnie unerwionych części ciała, co powoduje niekontrolowany śmiech, drżenie ciała.


Rzadziej określa się tak części ciała, które są bardziej wrażliwe na łaskotki od innych, i są one inne u różnych ludzi. Wiele ludzi ma bardziej wrażliwe żebra, inni podeszwy stóp. Do innych łaskotliwych części ciała zalicza się pachy, palce stóp, szyję, brzuch, plecy, pośladki, uda, kolana oraz genitalia (u kobiet dodatkowo piersi). Według ostatnich badań najbardziej delikatne są stopy i okolice żeber. Pewnym fenomenem jest to, że ludzie dotykając wcześniej wymienionych obszarów własnych ciał, nie odczuwają łaskotek - dopóki nie zacznie ich łaskotać inna osoba, gdyż skóra nie jest wtedy przygotowana na dotyk.


Film: wojna na łaskotki :)


Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego człowiek nie może połaskotać sam siebie?


Aby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź na powyższe pytanie trzeba wyjaśnić czym są łaskotki. Otóż łaskotki to nic innego jak podrażnianie zakończeń nerwowych skóry ale, no właśnie jest jedno "ale" sami nie potrafimy podrażniać zakończeń nerwowych swojej skóry. Dzieje się tak dlatego, że wrażenie łaskotania powstaje wyłącznie wówczas, gdy system nerwowy jest zaskoczony. Dlatego wszelkie próby uzyskania rozbawiającego efektu, nawet z pomocą piórka, jeśli wykonujemy je sami, są zatem z góry skazane na niepowodzenie. Nasze działania nie stanowią bowiem dla naszego układu nerwowego najmniejszego zaskoczenia.


ŁASKOTKI A ZDROWIENapisano wiele artykułów i książek o "zbawiennym" wpływie śmiechu na nasze zdrowie. Nie bez powodu stara starożytna maksyma mówi: "Śmiech to Zdrowie". A jeden z moich ulubionych cytatów mówi jeszcze dobitniej: "Najważniejsza sztuka życia: uśmiechać się zawsze i wszędzie, nie żałować tego co było i nie bać się tego co będzie".


Wielu osobom wydaje się, że są to tylko puste słowa. Niewielu zdaje sobie sprawę, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, a choroby są wynikiem złego stylu życia - dokładniej złej diety, zbyt małej aktywności fizycznej i (jak to ładnie ujął prof. Michał Tombak) braku radości z życia. Tak więc można śmiało powiedzieć, że "jesteś tym co jesz, jesteś tym co pijesz i jesteś tym jak żyjesz".DLACZEGO NIEKTÓRZY NIE LUBIĄ ŁASKOTEK?Jak już wspomniałem łaskotki są wynikiem podrażnień zakończeń nerwowych skóry. Łaskotki są czystą fizjologią – gdy ktoś nas umiejętnie łaskocze, to nawet jeśli jesteśmy w dołku emocjonalnym, to będziemy się śmiać, czy chcemy tego czy nie. Poza tym warto zdać sobie sprawę, że negatywne nastawienie do łaskotek wielu ludzi jest wynikiem "traumy" z dzieciństwa. Takie osoby prawdopodobnie były kiedyś męczone łaskotkami i odbierały je negatywnie (nie zdając sobie sprawy z ich zdrowotnego wpływu). Negatywne nastawienie do łaskotek w dzieciństwie sprawiło, że takie osoby zakodowały sobie w podświadomości, że łaskotki są złe. Tak samo jest z ludźmi którzy boją się wody, ich strach często bierze się z tego, że wpadli w dzieciństwie do rzeki lub jeziora i ktoś musiał ich ratować. Traumatyczne przeżycie sprawiło, że zakodowali sobie w podświadomości negatywne nastawienie (strach) do pływania albo wręcz do wchodzenia do jeziora, rzeki i morza. Najlepszym sposobem na pokonanie swoich lęków jest zrozumienie tego jak działa ludzka psychika i podświadomość. Najlepszym lekarstwem dla takich osób będzie książka Josepha Murphyego, pt.: "Potęga podświadomości".


UWAGA!

Pamiętajcie, że jeśli kogoś kochacie to uśmiech i łaskotki powinny być częstym prezentem dawanym tej osobie. Warto łaskotać ukochaną osobę, szczególnie wtedy kiedy ma ona zły humor. Po 15-20 minutach łaskotek, a co za tym idzie ŚMIECHU wróci jej dobre samopoczucie :) Film:Uzdrawiające łaskotki (terapia)
GELOTOLOGIA

To terapia lecznicza, polegająca na leczeniu śmiechem. Za jej twórcę uważa się powszechnie Normana Cousinsa, który chorował na zapalenie stawów - bolesną chorobę zwyrodnieniową. Cousins nie zaakceptował perspektywy przedwczesnej śmierci, rozpoczął więc poszukiwanie terapii dającej mu szanse na wyzdrowienie i sam zaaplikował sobie terapię śmiechem i WYZDROWIAŁ! Dzięki niemu ludzie zrozumieli jak ważne jest pozytywne nastawienie do życia. Śmiech leczy i zabezpiecza przed chorobami dlatego warto śmiać się jak najczęściej :)Śmiech, łaskotki rozładowują stres i przywracają pełnię zdrowia :)
Niezwykle interesujące poglądy na temat pozytywnego nastawienia do życia głosi prof. Michał Tombak, który jest jednym z największych autorytetów w sprawach dotyczących zdrowia. Jego zdaniem nasze „myśli stanowią nie tylko o (…) powodzeniach i klęskach życiowych, ale także odgrywają znaczną rolę w naszym zdrowiu. Na przykład, wiele osób uskarża się na bóle głowy, mięsni szyi i pleców. Jaka jest przyczyna tych dolegliwości? Szyja – to symbol miękkości, giętkości, elastyczności, podejścia do problemów, umiejętności ich oceny z różnych stron. Ludzie uparci, nie potrafiący pójść na kompromis, pozbawieni umiejętności spojrzenia na sprawę oczami swego oponenta, zawsze będą odczuwać bóle głowy, bóle szyi i Pelców, dopóki nie nauczą się traktować cudzej opinii (innego zdania) z większą miłością i zrozumieniem. Koniecznie należy zrozumieć, że każda dolegliwość w naszym ciele ma nie tylko fizyczne, ale również i psychiczne przyczyny. Jeśli człowiek przyzwyczaił się do krytykowania wszystkich i wszystkiego, to zaczynają go boleć stawy i mięśnie; jeśli w człowieku dominuje gniew i nienawiść, to jego organizm jak gdyby się spalał, jest atakowany przez różne infekcje. Długo pamiętana doznana kiedyś krzywda rozkłada, „pożera” ciało i w końcu prowadzi do powstania nowotworów i rozwoju chorób onkologicznych (…) lepiej jak najszybciej pozbyć się negatywnych myśli kiedy jeszcze jesteśmy zdrowi, niż usiłować wykorzenić je już po pojawieniu się choroby (…) Kontrola swoich myśli skierowana na ciągłe myślenie pozytywne – to droga nie tylko do zdrowia psychicznego ale również i fizycznego.


„Wszystko co jest dobre i złe w naszym życiu – to wynik naszego sposobu myślenia. Jeśli nasze myśli są pozytywne, to w życiu zazwyczaj czeka nas wszystko co najlepsze, jeśli dominują myśli negatywne – to i życie staje się nieudane i trudne” – Michał TombakNa koniec jeszcze jedna wojna na łaskotki :)


Film: Leczenie łaskotkami
Bibliografia:

Michał Tombak, Jak żyć długo i zdrowo, Łódź 2009.
Cała prawda o łaskotkach - http://www.doz.pl/newsy/a2045-Cala_prawda_o_laskotkach
Terapia śmiechem - http://www.rzekazdrowia.pl/terapia-smiechem.php
Terapia śmiechem uleczy raka? - http://szybkajazda.pl/zdrowie/article,terapia_smiechem_uleczy_raka,4538,1,1,1.html
Polecane fora i artykuły:

Pierwszy w Polsce salon łaskotania powstaje w Bydgoszczy - http://wiadomosci.onet.pl...

Łaskotanie na zawołanie! - http://kokieteria.pl/2012/10/laskotanie-na-zawolanie/


Które z was lubią łaskotki? - http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=4251586


Łaskotki - http://forum.o2.pl/temat.php?id_p=3395082


Łaskotki :D - http://www.lagata.pl/topic/18800-laskotki-d/


Wiązanie i łaskotanie - http://forum.gazeta.pl/forum/w...


Łaskotki - http://www.sciaga.pl/forum/7/watek/271011/strona/2/laskotki/


Łaskotanie kobiet - http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=4951337


Dlaczego mamy łaskotki? - http://odkrywcy.pl/kat,111396,title...


Łaskotki odchudzanie - http://www.rzekazdrowia.pl/laskotki.php


Łaskotanie wszystko o zdrowiu - http://info.zdrowie.gazeta.pl/temat/zdrowie...


Co ja mam zrobić?? Chcę być łaskotana przez całą godzinę... - http://zapytaj.onet.pl/...


Lubię pieszczotki i łaskotki - https://www.facebook.com/pages/Lubi...


Czy łaskotki są dla Was niekiedy w jakiś sposób podniecające? - http://www.samosia.pl/pokaz...


Moja kumpela lubi mnie łaskotać. Mam łaskotki - http://dojrzewamy.pl/pyt...2 komentarze:

  1. Nie zgadzam się z tym że sami nie możemy siebie łaskotać. To jakaś bzdura. Ja jak sobie przejadę palcem po stopie to od razu odczuwam to samo, jak gdyby ktoś mnie łaskotał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszyscy dobrze wiemy, że śmiech to zdrowie. Lecz podważę teorię, że samemu się nie połaskoczemy ;) Jest mi znane jedno takie miejsce. Mianowicie można to zrobić językiem dotykając podniebienia ;) PS. Ciekawy artykuł :)

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły