sobota, 19 lipca 2014

Największy wróg człowieka.

Czy wiesz co łączy ludzi ze wszystkich krajów, niezależnie od ich poglądów, wyznawanej religii, koloru skóry i zdobytych tytułów naukowych? Problem z tym mają wszyscy Ci, którzy nie rozumieją jak działa ludzki umysł, nie pojmują zasad, którymi się kieruje ludzka podświadomość. Prawdopodobnie Ty też masz z tym problem, ulegasz temu i często nawet nie zdajesz sobie sprawy, że to Cię niszczy. Kiedy to pojmiesz Twoje życie stanie się wspaniałe, zrozumiesz czym jest przebudzenie o którym tyle mówił i pisał Anthony de Mello, pojmiesz o co chodziło Josephowi Murphyemu w książce pt. "Potęga podświadomości" (i w wielu innych jego książkach). Nawet jeśli jesteś zwolennikiem medycyny chińskiej (swoją drogą czytałem "Medycynę chińską" Edwarda Kajdańskiego - super książka!) i obawiasz się, że Twoja energia CHI (QI) się wyczerpie albo może należysz do adeptów REIKI i zależy Ci na wysokim poziomie energii kosmicznej. Zostań tu nawet jeśli jesteś ateistą albo katolikiem. Wiedzcie, że przesłanie tego artykułu jest dla Was wszystkich, niezależnie od tego kim jesteście i w co wierzycie. Katolik, neopoganin, buddysta i każdy inny zapewne się zgodzi z tym co tu napisałem.


Co nas niszczy? 
Możliwe, że musicie się zastanowić zanim odpowiecie na powyższe pytanie. mam oczywiście na myśli "niszczenie wewnętrzne" człowieka. Otóż odpowiedź jest tylko jedna, tym co nas wszystkich niszczy ("łączy ludzi ze wszystkich krajów") jest strach. 

"Strach nazwano kiedyś największym wrogiem człowieka. Często jest przyczyną niepowodzeń, chorób i napięcia w stosunkach międzyludzkich. Miliony ludzi boją się przeszłości albo przyszłości, starości, choroby umysłowej albo śmierci. Strach jednak jest tylko treścią i skutkiem twoich myśli - w istocie to ich się boisz.
Małego chłopca paraliżuje strach przed "czarnym ludem", który leży pod łóżkiem i zaraz go zabierze. Ale wystarczy, żeby ojciec zaświecił światło i wyjaśnił dziecku, że niebezpieczeństwo istnieje tylko w jego wyobraźni, a strach pryska. Nie byłby on jednak większy, gdyby straszny "czarny lud" rzeczywiście istniał. Chłopczyka jednak wyzwala prawda: to, czego się bał, nie istnieje. Większość ludzkich lęków pozbawiona jest podstaw; to po prostu cienie rzucane przez chory umysł" - Cytat z książki pt. "Potęga podświadomości" - Joseph Murphy, rozdział 19.


Skąd się bierze strach?
Rozejrzyj się dookoła. Przyjrzyj się Twoim bliskim, ludziom, których mijasz na ulicy. Powiadają, że społeczeństwa w Europie Zachodniej, USA, Korea Południowa, Japonia i jeszcze kilka zaliczają się do tzw. nowoczesnych i cywilizowanych. Ba coraz więcej pisze się o tym, że jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, czyli takim, w którym kładzie się duży nacisk na nowoczesne technologie (smartfony, internet, telezakupy, telemedycyna, rozwój bankowości, finansów publicznych itd.). W społeczeństwie informacyjnym jednym z najważniejszych towarów jest informacja. Podobno jest ona ważniejsza od dóbr konsumpcyjnych albo im równa. Mało tego coraz odważniej pisze i mówi się o tym, że obecna młodzież, młode pokolenia nie są już gatunkiem homo sapiens sapiens. Oni (ja też) ewoluowali na wyższy szczebel o nazwie homo internetus. Pisałem o tym więcej w artykule pt. "Człowiek XXI wieku - Homo internetus". 

Oczywiście technologia nie jest niczym negatywnym ani pozytywnym. Technologia, internet, nowoczesne technologie po prostu są, nie możemy o nich mówić, że są dobre albo złe. To tak jak z nożem możemy za jego pomocą ukroić chleb albo kogoś zabić. Energia atomowa może posłużyć do zniszczenia miasta albo do zapewnienia mu energii elektrycznej na długie lata. Wszystko zależy od człowieka, który z tego korzysta.

Wróćmy teraz do informacji. Człowiek XXI wieku jest bombardowany ogromnymi ilościami informacji przez nowoczesne media. A niestety osoby, które nie wiedzą jak działa ludzki umysł mogą zostać przez nadmiar informacji skrzywdzone. Nie bez powodu mówi się, że za pomocą telewizji można kontrolować społeczeństwa. Jest w tym sporo prawdy ponieważ masy ludzkie nie interesują się zdrowiem, nie wiedzą jak działa ludzka podświadomość. Masy są podatne na sugestię.

Sugestia to nic innego jak hipnoza. Ktoś coś Wam mówi, a Wy w to wierzycie. A niestety w mediach, serwisach informacyjnych, artykułach dziennikarzy najczęściej się mówi i pisze o czymś czego macie się bać. Od kilku tygodni ludzie boją się III wojny światowej z powodu ataku Rosji na Ukrainę, prędzej bali się wybuchu III wojny światowej z innych powodów (np. ataku Rosji na Gruzję w 2008 roku). Dziennikarzy sprytnie potrafią podsycać ludzkie lęki ,wiedzą, że widz, który się boi będzie dalej oglądał serwisy informacyjne i czekał na informacje, czy dojdzie do wojny.


Lecz tu nie chodzi tylko o strach, którym karmi Was telewizja i internet...
O nie tamte lęki to jest jeszcze pikuś. Ja oglądam serwisy informacyjne, interesuję się polityką i nie lękam się medialnego przekazu. Po prostu czerpię z niego informacje i nie ulegam żadnym sugestiom ani manipulacjom ze strony dziennikarzy, nie daję sobie wyprać mózgu, nie daję się zahipnotyzować i "przerobić". Tego można się nauczyć np. z książek psychologicznych (Robert Cialdini, Bogdan Wojciszke, Eliot Aronson, Solomon Asch).

O wiele gorsze są lęki życia codziennego. Ludzie w XXI wieku boją się wielu rzeczy. Boją się, że nie sprostają wymogom rodziców i społeczeństwa. Wielu lęka się o pracę, jedni boją się, że pracy nie znajdą, a inni boją się, że pracę stracą. Ci, którzy mają dziewczynę boją się, że ją stracą, a ci, którzy dziewczyny nie mają boją się, że jej nie znajdą. Ludzie boją się samotności, śmierci, chorób. To o tyle dziwne ponieważ te wszystkie rzeczy (choroby, brak pieniędzy, brak miłości) dzieją się z powodu strachu. Boicie się wszystkiego, macie negatywne myśli, jesteście pesymistami. Zapamiętajcie, że ten strach jest waszym wrogiem. Nie lękajcie się niczego, a wasze życie stanie się lepsze, fajniejsze. Strach paraliżuje, strach niszczy człowieka psychicznie i fizycznie.


Dziękuję wszystkim, którzy doczytali do końca :)


Film: Siła umysłu
Polecam artykuł:

1 komentarz:

  1. kluczem do szczęśliwego życia jest przede wszystkim miłość do siebie i bliźniego..i zaufanie do Boga + pozytywne myślenie :). zaczęłam od Potegi podświadomości, ale uwielbiam książki Louize l.Hay

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły