czwartek, 3 lipca 2014

"Przebudzenie" – Anthony de Mello

"Jak cudownie jest siedzieć w więzieniu. Albo, jak to ktoś kiedyś powiedział, być w swej klatce. Czy lubisz być w więzieniu? Czy lubisz być pod kontrolą? Powiem wam coś. Ilekroć pozwalacie sobie na dobre samopoczucie, kiedy mówią wam, że jesteście OK., tylekroć przygotujcie się na złe samopoczucie - z chwilą gdy powiedzą wam, że nie jesteście dobrzy. Dopóki żyjesz po to, by spełniać cudze oczekiwania, lepiej dobrze zważ, w co się ubierasz, jak się czeszesz i czy masz dobrze wyczyszczone buty. Krótko mówiąc, bacz na to, czy spełniasz każde ich cholerne oczekiwanie. I to ma być ludzkie?" - Anthony de Mello


"Przebudzenie" jest jedną z najbardziej niesamowitych książek, które czytałem. Istnieje wersja elektroniczna do której link podałem pod postem więc nie musicie jej kupować w księgarni. Mimo tego, że "Przebudzenie" można znaleźć na wielu stronach ezoterycznych (i z nurtu New Age) to jednak należy pamiętać, że autor Anthony de Mello był jezuitą (katolikiem). Kto wie może to właśnie Ty dziś się dziś przebudzisz po przeczytaniu tej książki?


Film: Zimne Przebudzenie (Anthony de Mello) 
"Natura deszczu jest zawsze taka sama, pozwala rosnąć zarówno cierniom na bagnach, jak i kwiatom w ogrodach" – Anthony de Mello
Bóg jest jak ten deszcz więc nie dziw się, że na świecie jest dobro i zło.


Anthony de Mello był jezuitą, warto dodać kontrowersyjnym jezuitą ponieważ na pierwszym miejscu nie stawiał praktyk religijnych, sakramentów itp. Jego zdaniem ważniejsze jest życie i to jak postrzegamy świat.


"Nie istnieje wyjaśnienie wszelkiego cierpienia, zła, męczarni, zniszczenia i głodu na świecie. Nigdy tego nie wyjaśnisz. Możesz bawić się swymi wyjaśnieniami, religijnymi czy też innymi – ale nie wyjaśnisz tego nigdy. Bo życie jest tajemnicą, co oznacza, że twój myślący umysł nie jest tego w stanie rozwikłać. Dlatego właśnie masz się przebudzić i wtedy dopiero pojmiesz, że nie w świecie ukryte są problemy, ale że ty sam jesteś problemem" - Jezuita Anthony de Mello (1931–1987)


Kiedy pierwszy raz czytałem „Przebudzenie” zbiór rekolekcji i wykładów Anthonyego byłem pod wielkim wrażeniem. Dziś już praktycznie znam całość na pamięć. Nie będę się rozpisywał o filozofii tego wspaniałego człowieka, większość z Was i tak pewnie śpi i nie chce się obudzić dlatego ograniczę się do zacytowania fragmentu z „Przebudzenia”. Poza tym podaję link do internetowej wersji książki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne artykuły