poniedziałek, 21 lipca 2014

Łzy Izydy - zdrowie

Izyda jest boginią wywodzącą się z mitologii egipskiej. Izyda była dla przeciętnego Egipcjanina jednym z najważniejszych bóstw. Bogini tej przypisywano wiele cech, uważano ją za "Wielką Matkę", "Królową Niebios" oraz wielką obrończynię rodziny i wszystkiego co z nią związane. Stanowiła uosobienie wszystkiego co składało się na codzienne ludzkie życie. Bardzo często jej wizerunek przedstawiano w pozycji siedzącej, jako matkę, która karmi piersią swojego małego synka Horusa. Głowna świątynia bogini Izydy w czasach starożytnych, kiedy jej kult jeszcze istniał, mieściła się na wyspie File, niedaleko Asuanu. Izyda była siostrą i zarazem żoną Ozyrysa boga krainy umarłych.

Łzami Izydy współcześnie nazywa się ziele werbeny. Werbena ma działanie bakteriobójcze, moczopędne, napotne oraz mlekopędne. Zgodnie z zielarską literaturą ziele werbeny może być stosowane w kamicy żółciowej i moczowej. Warto też wiedzieć, że Łzy Izydy łagodzą objawy klimakterium.


Ciekawostki:
W starożytności ziele werbeny (Łzy Izydy) uważano za roślinę przynoszącą szczęście. Z bardziej bajecznych informacji warto wiedzieć, że w wielu filmach oraz książkach z gatunku fantasy werbena jest skutecznym środkiem odstraszającym wampiry. Z kolei nekromanci wierzą, że werbena odstrasza duchy ;)


Informacje z Internetu: 
"W Egipcie wierzono, że roślina ta zrodziła się z łez bogini Izis, i tak ją też nazywano. Greccy kapłani nosili jej korzeń przy swoich szatach liturgicznych. Według legendy, używano jej także do zatamowania krwawienia i przemycia ciała Chrystusa po jego zdjęciu z krzyża" - źródło: http://zdrowie.wp.pl/zdrowie/metody-naturalne/art267,werbena-lekarska.html


"W średniowieczu, werbena pospolita była tak często przepisywana na liczne schorzenia, że stała się ulubionym ziołem zielarzy. Nazwa 'werbena "pochodzi od celtyckiego słowa "ferfaen" ktore oznacza "wyprzeć kamienie" (...) Napary z ziela werbeny pospolitej są powszechnie stosowane w czasie przeziębienia i grypy, ponieważ jak udowodniono zwalcza katar: rozpuszcza i usuwa nadmiar śluzu, leczy zapalenie błon śluzowych. Preparaty zawierające werbenę przeznaczone są do leczenia ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, jak również są stosowane w przypadku dodatkowych zabiegów antybakteryjnych" - źródło: http://www.traditionalandwild.eu/pl/component/jevents/icalrepeat.detail/2012/09/12/63/9/werbena-pospolita-przeciwzapalne-i-przeciwbolowe-magiczne-ziolo


Bibliografia:
Mitologie świata, redaktor prowadzący Arthur Cotterell, Warszawa 2007.

2 komentarze:

  1. Wiedzy nigdy dość. A widzę, że to ziółko ma wiele zalet... Super!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze nigdy nie próbowałam, wydają się genialne, muszę ich wyszukać w swojej okolicy.

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły