sobota, 27 grudnia 2014

YouTube i wojujący obrońcy praw autorskich

         
Lubisz dodawać filmy na YouTube? Korzystasz z programów typu "iLivid", "Free Video Editor", "Windows Live Movie Maker" itp.? Ściągasz różne filmy, wycinasz fragmenty, następnie łączysz wybrane fragmenty, dodajesz muzykę i wstawiasz wynik swojej pracy na YouTube? A może wycięłaś (bądź wyciąłeś) fragment ulubionego serialu lub filmu? Musze Cię zasmucić ponieważ te wszystkie czynności wraz z opublikowaniem na YouTube (a szerzej w Internecie) stanowią naruszenie prawa autorskiego. Osoba posiadająca prawa autorskie do danego utworu (np. filmu, serialu, piosenki, gry komputerowej) może wystąpić z roszczeniem, czyli zażądać aby usunięto twój kanał na YouTube lub może bezpośrednio wystąpić na drogę sądową. Wniosek o ściganie z powodu filmu umieszczonego na YouTube raczej nie będzie czymś miłym dla ciebie i twojej rodziny.


       Wiem wiem to wszystko brzmi strasznie ale niestety tak to właśnie wygląda. Nie chcę zagłębiać się w polskie, a tym bardziej międzynarodowe normy prawne. Osoby zainteresowane zgłębieniem prawa autorskiego odsyłam do ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Oczywiście każdy, kto ma konto np. na YouTube powinien zapoznać się z warunkami korzystania oraz odwiedzić centrum praw autorskich


             

             

          Oto kilka przykładów, które mogą się skończyć usunięciem filmu/kanału na YouTube lub nawet pozwem sądowym


1. Wykorzystanie fragmentów filmu/serialu 

     Musisz zdawać sobie sprawę, że do każdego filmu i serialu ktoś ma prawa autorskie. Niedawno na YouTube ukazał się filmik pt.: "LIDL. Walka o karpia. Official trailer", który został usunięty za naruszanie praw autorskich. Oczywiście film ten został dodany przez kogoś innego na innym kanale na YouTube dlatego mogę go wam zaprezentować poniżej:

Gwarantuję wam, że film ten niedługo zniknie ponieważ Intenrauta, który go stworzył i dodał złamał prawo. Internauci mogą w nieskończoność dodawać ten film na różnych YouTubowych kanałach ale za każdym razem efekt będzie taki sam. Ostatecznie może być nawet gorzej ponieważ studio filmowe posiadające prawa autorskie do filmu "World War Z" może wystąpić z pozwem sądowym.Nic nie daje umieszczanie linków pod filmem. Tylko osoby posiadające prawa autorskie oraz osoby, które na piśmie uzyskały od nich pozwolenie, mogą wykorzystywać całość lub fragmenty filmu albo jego ścieżkę dźwiękową.


2. Wykorzystywanie screenów (zdjęć) albo filmików z gier komputerowychOd ponad roku na YouTube trwa masowa akcja blokowania osób, które dodają filmy z gier komputerowych. Jeśli grasz w grę to lepiej nie chwal się tym publicznie ponieważ łamiesz prawa autorskie. Masz grać w grę zamknięty w swoim pokoju. Lepiej nie pokazuj nikomu jak grasz bo o 6 rano ktoś może zapukać do twoich drzwi. Oczywiście przesadzam, trochę żartuje ale problem jest realny. Jednak nie jestem ekspertem dlatego pragnę tylko zaznaczyć, że fakt kupna oryginalnej gry (np. Wiedźmina, Fallouta 3, Civilization itp.) nie daje nam uprawnień do publikowania jakichkolwiek elementów związanych z grą w Internecie.
Sytuacja taka jak na powyższym filmiku jest (niestety) często odbierana jako łamanie prawa. Więcej szczegółów znajdziecie w artykułach, które podałem na końcu.


3. Filmy ze scenami erotycznymi/intymnymi

Poznałeś fajną dziewczynę i potajemnie nakręciłeś filmik jak razem "szlejecie" w twoim łożu? Zapragnąłeś się pochwalić całemu światu? Gratuluję ci! Nie dość, że nielegalnie wykorzystałeś wizerunek dziewczyny to do tego naruszyłeś wytyczne dla społeczności YouTube: WYTYCZNE


Treść wytycznych nie pozostawia wątpliwości: "YouTube nie jest serwisem przeznaczonym dla treści pornograficznych czy seksualnych. Jeśli Twój film zawiera takie treści, nawet jeśli jest to Twój prywatny film, nie przesyłaj go do YouTube. Pamiętaj, że ściśle współpracujemy z wymiarem sprawiedliwości i zgłaszamy przypadki wykorzystywania dzieci. Przeczytaj nasze Centrum bezpieczeństwa i zachowaj bezpieczeństwo w YouTube".
W dalszej części jest mowa o zakazie umieszczania filmów zachęcających inne osoby, szczególnie dzieci, do czynności, które mogą źle się dla nich skończyć. Filmy z niebezpiecznymi scenami mogą zostać usunięte lub objęte ograniczeniem wiekowym.

Filmy przedstawiające nagość, nieprzyzwoite i demoralizujące nawet jeśli masz do nich prawa autorskie (sam je nakręciłeś) i nie naruszasz praw do wizerunku drugiej osoby (masz jej pisemną zgodę) i tak mogą się spotkać z konsekwencjami ze strony YouTube.


Ciekawostka:

Zdaję sobie sprawę, że na YouTube jest wiele filmów przedstawiających nagość, sceny o wyraźnym charakterze seksualnym, a nawet filmy z dewiacjami seksualnymi. Dziwi fakt, że tak wiele filmów łamiących prawo np. prawo autorskie oraz zasady YouTube ma się dobrze. Niektóre z tych filmów są na YouTube od kilku lat. Musicie jednak pamiętać, że mimo ogromu filmów dodawanych codziennie na YouTube są one jednak sprawdzane, często ktoś kto zauważył np. naruszenie praw autorskich zgłasza taki film. Możecie łamać prawo, dodawać filmy i zarabiać na reklamach adsense pamiętajcie jednak, że ta sielanka może nie trwać wiecznie!          Na zakończenie chciałbym pokazać film łamiący zasady YouTube i naruszający prawa autorskie. Takich filmów wykorzystujących sceny z anime i fajne piosenki są tysiące.
TOP 15 BLEACH BANKAI


Nielegalne wykorzystanie fragmentów anime Bleach oraz prawdopodobnie brak pozwolenia na dodanie podkładu muzycznego. W tym miejscu warto przeczytać: Japończycy walczą z piractwem na YouTube


Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższych artykułach:

YouTube i filmiki o grach - afera wokół nowych zasad

Zanim zostaniesz vlogerem – YouTube a prawo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne artykuły