poniedziałek, 19 stycznia 2015

Przedwojenne porady na temat zdrowia


Lubię przeglądać stare przedwojenne gazety, w których poza opisami spraw politycznych, religijnych i gospodarczych często zdarzają się teksty dotyczące zdrowia. Postanowiłem, że podzielę się z Wami najciekawszymi z nich. Przekonajcie się jaką wiedzę na temat zdrowia i chorób posiadali mieszkańcy II Rzeczypospolitej (przedwojennej Polski).

Poniższe teksty pochodzą z Kalendarza Łąkowskiego, gazetki dodanej do Głosu Mazurskiego w roku 1930.

P.s. starałem się przepisać teksty zgodnie z ówczesną pisownią, która była nieco inna od współczesnego pisma.


Przykazania dla utrzymania zdrowia ciała
1. Świeże powietrze i światło słoneczne są niezbędne dla utrzymania zdrowia. Dlatego należy, o ile można, ułatwić im dostęp do miejsc mieszkalnych, szczególniej sypialni.

2. Przyzwyczajaj się do codziennego obmywania się zimną wodą i mocnego wycierania się szorstkim ręcznikiem. 2 razy w tygodniu bierz ciepłą kąpiel w celu dobrego wymycia skóry.

3. W czasie letnich miesięcy chodź do kąpieli rzecznych, najlepiej w tych porach dnia, w których woda i miejsce kąpieli oświecane są światłem słonecznym. Kąpiel powinna trwać co najmniej dziesięć minut; po wytarciu się mocno ręcznikiem i ubraniu się idź na przechadzkę dla rozgrzania się. Przytem nie należy ubierać się zbyt ciepło. Jeżeli to jest możliwe, usiądź po kąpieli ubrany, wystawiwszy tym samym swą skórę na działanie powietrza i promieni słonecznych.

4. Rano po wstaniu z łóżka, wieczorem i możliwie po każdym jedzeniu czyść i płucz zęby i gardło czystą, świeżą wodą.

5. Używaj dużo ruchu na świeżym powietrzu (gry, bieganie, skakanie, gimnastyka, pływanie, jazda na łyżwach, praca w ogrodzie).

6. Ubieraj się niezbyt ciepło. Głowa powinna być okryta tylko lekką czapką, szyja zawsze bez okrycia. Unikaj sztywno prasowanych gorsów od koszuli, jak również nie ściskaj zbytnio żadnej części swego ciała (pasek, gorset, podwiązki etc.)

7. Podeszwa buta winna ściśle odpowiadać formie nogi. Przyszwa po stronie wewnętrznej musi być wyższa, jak na zewnętrznej. Obcasy niskie i szerokie.

8. Zmoczone, wilgotne ubranie, szczególniej pończochy i buty, należy jak najprędzej zastępować suchymi.

9. Bądź umiarkowany w jedzeniu i piciu. Unikaj szkodliwych, trudno strawnych pokarmów i przysmaków; przyzwyczajaj się do potraw prostych, które spożywaj trzy razy dziennie. Nie jedz potraw ani więcej gorących, jak temperatura ciała (37 stopni), ani zimnych jak lód. Jedz wolno i żuj dobrze i długo. Unikaj potraw podniecających. Nie jedz mięsa w stanie surowym.

10. Strzeż się męczącej pracy umysłowej zaraz po obiedzie (w ogóle po obfitszem jadle) i po przejściu dłuższej, ciężkiej choroby. Nie czytaj w czasie jedzenia.

11. Kłać się wcześnie spać i wstawaj rano. Przed pójściem spać nie wykonuj żadnych męczących robót ani fizycznych ani umysłowych.Sposób na pijaństwo

Trzeba pijaka wziąć pod ścisły dozór, żeby znikąd zwykłego pokarmu ani napoju nie dostawał i do wszystkiego, co mu się da do picia lub do jedzenia, dolewać trochę prostej, nieoczyszczonej, śmierdzącej wódki. Dobrze też jest skrapiać taką wódką i pościel, aby pijak nie rozstawał się z jej zapachem. W tydzień lub dwa tygodnie tak mu to obrzydnie, że ani jadła ani napoju tak przyprawionego do ust nie weźmie i ze wstrętem odpychać go będzie. Wtedy można go już puścić swobodnie. Sposób ten jednak dobry jest tylko wtedy, gdy lekarz zbada zdrowie pijaka i przekona się, że trzymanie go wyłącznie na takiem zasmrodzeniem wódką jadle nie zaszkodzi.

Porady lekarskie z 1936 roku:


ŚRODEK PRZECIWKO KATAROWI
Należy wziąć łyżeczkę od herbaty kamfory, wlewając ją do szerokiego naczynia. Następnie należy naczynie to do połowy napełnić gorącą wodą. Nad naczyniem należy rozprzestrzenić stożkowato papier, którego wierzch należy tak zedrzeć, aby w otwór można było nos wsadzić. Następnie wciągać nosem unoszącą się parę przez 10 - 15 minut. Po 3 - 5 godzinach należy powtórzyć ten zabieg, a gdyby katar nie ustał, należy w takim samym odstępie czasu powtórzyć. Najostrzejszy katar nie wytrzymuje ataku pary z kamfory i musi ustąpić, tak, że nie należy lekceważyć tej porady. Szczególnie obecny kres - bardzo łatwo powodujący zaziębienie, wymaga w razie kataru natychmiastowego zastosowania tego zabiegu.


UŻYWANIE GORĄCYCH POTRAW
Przyczynia się do osłabienia jelit, do psucia się zębów i ostatecznie oziębia krew. Pociąg do gorących potraw jest poważnem następstwem w zdrowiu.


CIERPIENIA CHORYCH NA CUKRZYCĘ I ARTRETYZM
Znakomicie zwolni odwar strącza fasoli przy stosowaniu djety absolutnie bezmięsnej, bez soli, cukru i korzeni.


PRZECIW OPARZENIU
Zmieszać równe ilości oleju lnianego i wody wapiennej, dodać kilka kropel octu ołowianego, wymieszać wszystko, polać watę i okładać ranę. Kompresów z wody należy unikać.


BARDZO SKUTECZNYM ŚRODKIEM PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW
Są kwiaty wrzosu. Zbiera się je, gotuje w wodzie, a przecedziwszy przez muślin, zlewa się odwar do butelki. Płynem tym należy głowę zwilżać, a włosy przestaną wypadać.


LEKARSTWA NA ODMROŻENIE
Jak tylko pokarzą się pierwsze oznaki w postaci lekkiego nabrzmienia i zaczerwienienia rąk lub nóg, dobrze jest moczyć je rano i wieczorem w ciepłym odwarze liści orzechowych (orzecha włoskiego) albo w wodzie z taniną. Potem naciera się je spirytusem kamforowym, na noc owija się liśćmi orzechowemi albo watą. Dobrze jest także przykładać maść z wazeliny (20 gr.) i niedokwasu białego cynku (14 gr.)


WODA CZYSTA OSŁODZONA CUKREM
Doskonałym jest środkiem na bezsenność.


CUKIER UTARTY
i posypany na zastarzałe i cuchnące rany odbiera im zły odór i goi je zarazem, a przy gojących się ranach niszczy granulację (dzikie mięso)


PRZY REUMATYŹMIE I GOŚĆCU
Dłuższe leczenie sokiem cytrynowym jest bardzo skuteczne. Wycisnąć sok z całej cytryny do szklanki wody, osłodzonej cukrem i lemoniadę tę pić godzinę przed każdym posiłkiem. W drugim tygodniu można wycisnąć sok 2 cytryn, nie powinno się jednak przekroczyć 6 cytryn jako dawki na cały dzień, bo łatwo z tego mógłby wyniknąć nieżyt jelit. Leczenie to przeprowadzać przez 3 - 4 tygodni - U dzieci zbyt obfite używanie soku cytrynowego wywołuje bóle głowy, zawroty, bóle nerwowe, nawet kurcze (padaczkę).


SOK CYTRYNOWY
Jest dobrym środkiem zapobieg. przeciw febrze malarycznej i skorbutowi (obluźnieniu się dziąseł). Dorosłym daje się na dobę 1 łyżeczkę czystego soku, a dzieciom tylko połowę.


CHCĄC POZBYĆ SIĘ BRODAWEK Z RĄK
Należy je posmarować kollodjum, aby się utworzyła sucha błonka, nałożyć na nie waty i owinąć całe gazetą. Bandaż pozostawić przez 2 tygodnie, a po upływie tego czasu okaże się, że brodawki zaschły całkowicie i odpadają po usunięciu bandażu. O ile jeszcze pozostaną jakie resztki brodawki, odczekać, bo i je odpadną z czasem.


SOK Z KARTOFLI
Leczy gościec, bóle mięśniowe, oparzenia i zgniecenia. Surowe kartofle utrzeć na tarce i wyłożyć na sito. Okłady robić płynem, ociekającym z utartych kartofli. Zmieniać co kilka godzin i maczać ponownie.

3 komentarze:

 1. Sposób na pijaństwo zaprawdę ciekawy :D
  Uwielbiam wszelkie tego typu mądrości ludowe i nie zawa sięham w razie czego którejś z tych świetnych rad wykorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mądrości ludowe są fajne :) Ja darzę dużym szacunkiem wiedzę o ziołach i medycynie ludowej, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ludzie często śmieją się z tego, a ja wręcz przeciwnie cenię sobie mądrość ludzi ze wsi, zielarzy itp.

   Usuń
 2. Świetne to były czasy i język używany w tych poradach.

  OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły