czwartek, 10 marca 2016

Daktyle – lekarstwo natury regulujące trawienie


Matka Natura oferuje nam tyle wspaniałych produktów roślinnych, które są doskonałym lekarstwem na różne dolegliwości. Dziś chciałbym zwrócić Waszą uwagę na daktyle, które są owocami uprawianymi od czasów starożytnych. Ciężko wyliczyć ich wszystkie zalety. Daktyle są bezcennym skarbem dla osób uprawiających sport – są doskonałym źródłem energii podczas zwiększonego wysiłku fizycznego (np. na siłowni). Poza tym daktyle uzupełniają niedobór glikogenu oraz potasu w organizmie. Owoce daktylowca są też dobre na zaparcia, zapobiegają miażdżycy oraz łagodzą objawy menopauzy.

W krajach arabskich daktyle z powodu swoich niesamowitych właściwości są nazywane „chlebem życia”. Oto kilka z wielu powodów, które powinny Was zachęcić do sięgnięcia po ten słodki owoc:
- Podobno jeden daktyl dziennie utrzyma w sprawności wzrok nawet do końca życia.
- Suszone daktyle są pomocne przy leczeniu raka jamy brzusznej. Działają jak tonik, który oczyszcza jamę brzuszną ze zbędnych toksyn oraz wszystkiego tego, co jest złe (np. niestrawionych resztek pokarmów, pozostałości po konserwantach itp.).

- Daktyle zapobiegają miażdżycy poprzez uniemożliwienie odkładania się złogów cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych.
- Daktyle zapobiegają miażdżycy poprzez uniemożliwienie odkładania się złogów cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych.
- Daktyle poza dużymi ilościami potasu, który reguluje ciśnienie krwi zawierają witaminy PP, B1, B2 i A.

- Daktyle są doskonałym źródłem żelaza, fosforu oraz magnezu, który jest bezcenny dla osób żyjących w stresie (czyli dla większości Polaków, którzy nie są już nie znającymi stresu dziećmi, studiują, pracują, biorą udział w ciągłym "wyścigu szczurów"). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne artykuły