niedziela, 20 marca 2016

Ergo Proxy ukryte przesłanie w anime


Jeśli jesteś człowiekiem, którego przerastają ciężkie anime takie jak np.: "Monster", "Neon Genesis Evangelion", "Ergo Proxy", "Code geass", "Mnemosyne – Mnemosyne no Musume-tachi" itp. Jeśli nigdy nie czytałeś ambitnych książek takich jak np.: "Rok 1984", "Nowy wspaniały świat", "Potęga podświadomości", "Przebudzenie" (de Mello) to powinieneś ominąć ten artykuł szerokim łukiem. Treści, które staram się przekazać są przeznaczone dla wąskiej grupy osób przebudzonych i świadomych. 

Zawsze dziwiła mnie krótkowzroczność ludzi, którzy nie lubią oglądać anime. Najbardziej śmieszą mnie osoby, które twierdzą, że anime są „chińskimi bajkami” dla dzieci. Moim zdaniem znaczna część anime nie powinna być oglądana przez osoby płytkie duchowo, które w życiu ograniczają się tylko do zaspokajania podstawowych (zwierzęcych) potrzeb takich jak: jedzenie i seks. Mówiąc prościej: anime jest stworzone dla ludzi inteligentnych, poszukujących Prawdy…  Głupiec nie zrozumie przesłania większości anime.

Napisałem już dwa artykuły, w których obszernie piszę o anime. Mam na myśli moje posty z innych blogów:

          W tym miejscu zaznaczam, że nie mam zamiaru powielać tego, co już napisałem w powyższych artykułach. Jeśli ktoś chce wiedzieć jak duży wpływ na moje poglądy miało np. anime pt.: „Psycho Pass” to niech przeczyta artykuł Science fiction zawiera mity przyszłości”.


          Na początku chciałem stworzyć listę 10 anime, które mają zakodowane przesłanie. Stwierdziłem jednak, że artykuł ten by był zbyt długi, dlatego będę poświęcał jeden post na jeden tytuł. Dziś chciałbym zachęcić Was do obejrzenia anime Ergo Proxy.
          
Wprowadzenie:
          Ergo Proxy jest anime mrocznym, trudnym w zrozumieniu i wyjątkowym, czasem brutalnym z wieloma niedopowiedzeniami, które zostawiają dla widza dość duży margines do dalszego wyobrażania sobie historii. Akcja dzieje się w świecie przyszłości, świecie, który został doprowadzony przez ludzi do ekologicznej zagłady. Fachowo taki świat nazywamy "post apokaliptycznym". Chociaż w przypadku Ergo Proxy mamy do czynienia ze światem futurystyczno-postapokaliptycznym. Każdy, kto z uwagą obejrzy wszystkie odcinki dostrzeże dziesiątki ambitnych, filozoficznych zwrotów, które zmuszają do refleksji. Poza tym twórcy anime w tym barwnym świecie przyszłości dokonali udanej kompilacji elementów mistycznych i technologicznych. 

               Warto wspomnieć, że Ergo Proxy jest utrzymane w bardzo mrocznym, tajemniczym, wręcz psychodelicznym klimacie, który jest wzbogacony wspaniałą oprawą muzyczną. 

               Moją uwagę zwróciły również liczne odwołania symboliczne. Bystry widz dostrzeże (w siedzibie gubernatora miasta Romodeau) nawiązanie do nagrobków Medyceuszy z Nowej Zakrystii w San Lorenzo. Tajemniczy władcy miasta, którzy doradzają gubernatorowi wyglądają jak rzeźby Poranka, Zmierzchu, Dnia i Nocy wykonane przez Michała Anioła. Już na początku pierwszego odcinka oczom widza ukazują się słowa Michała Anioła: Słodki jest dla mnie sen, bardziej nawet, gdy kamienny, kiedy trwają we mnie ból i wstyd. Nie widzieć, nie czuć, to dla mnie najwspanialsza zmiana, zatem nie budź mnie. Sza! Mów cicho. Anime Ergo Proxy jest pełne takich symbolicznych odwołań oraz porównań do historii kinematografii, mitologii, malarstwa... Cała ta symbolika tworzy wciągający klimat, który w niezwykły sposób oddziałuje na widza.

          Post apokaliptyczny świat przedstawiony w Ergo Proxy jest przerażający i interesujący zarazem. Ludzie (podobnie jak w anime Chrome Schelled Regios) muszą żyć w miastach chronionych przez specjalne kopuły, które ochraniają ich przed światem zewnętrznym zniszczonym (zanieczyszczonym, skażonym) przez przodków. Dodatkowo ludzie muszą koegzystować wspólnie z robotami, które w wielu rzeczach ich wyręczają. Jest to bardzo ciekawa i zarazem smutna wizja przyszłości.
          W Ergo Proxy mamy do czynienia z wieloma bohaterami, jednak na główny plan wysuwa się niewątpliwie Vincent Law, który wyrusza w podróż poza miasto, aby odkryć Prawdę o sobie samym. Towarzyszy mu piękna i chłodna wnuczka gubernatora Romdo, 19-letnia inspektor o imieniu Real oraz Pino – dziewczynka /robot.

          Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów. Jednak zapewniam Was, że po obejrzeniu Ergo Proxy zaczniecie sobie zadawać wiele filozoficznych (egzystencjalnych) pytań. A może nie zaczniecie? Wszak każdy widz jest inny. W każdym razie moim zdaniem jest to anime wybitne, z fabułą, która nie jest banalna i łatwa do przewidzenia. Wręcz przeciwnie mamy tu do czynienia z wielowątkowym dziełem sztuki, którego wielu ludzi nie potrafi zrozumieć. W Ergo Proxy z jednej strony mamy do czynienia z akcją, a z drugiej z psychologicznymi rozważaniami nad sensem  życia ludzkiego oraz (w pewnym sensie) robotów.Romodeau (Romdo)…
Głowni bohaterowie anime na początku mieszkają w mieście o nazwie Romodeau. Jest to podobno świat (miasto) idealny, raj na zniszczonej przez wojny atomowe Ziemi. W mieście tym wszystko jest poddawane ścisłej kontroli i regulowane przez system. Każdy aspekt ludzkiego życia jest planowany przez „Wielkiego Brata”. Głównym celem każdego człowieka żyjącego w tym mieście jest stać się idealnym obywatelem. Idealny obywatel ciężko pracuje, nie zadaje trudnych pytań, najważniejsze jest dla niego dobro miasta, w którym żyje.Motyw podróży…
          Jak już pisałem główny bohater Vincent Law wyrusza w podróż, aby odkryć Prawdę o sobie samym. Opuszcza swój „idealny” i bezpieczny świat. Towarzyszy mu piękna i chłodna dziewczyna o imieniu Real Mayer oraz dziewczynka-robot Pino. Motyw podróży jest fundamentalnym elementem fabuły Ergo Proxy. W pewnym sensie życie każdego z nas jest podróżą, każdy człowiek dokądś zmierza. Każdy ma jakiś cel…
Vincent na początku wydaje się być zwykłym człowiekiem, imigrantem z Moskwy, który ciężko pracuje, ponieważ chce być przykładnym obywatelem. Bycie szanowanym mieszkańcem miasta, zdobycie względów u dziewczyny… cele te na początku wydają się być najważniejszymi dla Vincenta.

          Wszystko zmienia się w momencie opuszczenia miasta i rozpoczęcia podróży. Główni bohaterowie zaczynają się zmieniać. Pino staje się coraz bardziej ludzka, a Vincent stopniowo zaczyna odkrywać prawdę o sobie, prawdę, która go przeraża i fascynuje zarazem.
          Bohaterowie wyruszając w podróż po post apokaliptycznym świecie chcieli poznać odpowiedzi na dręczące ich pytania. Stopniowo wszyscy poznają coraz lepiej siebie samych oraz towarzyszy podróży. Twórcy Egro Proxy dość swobodnie posługują się pojęciami kłamstwa i prawdy. W trakcie oglądania tego anime często zastanawiałem się, czy życie w kłamstwie może być lepsze od odkrycia prawdy. Czy kłamstwo może dać szczęście? Czy warto poznać prawdę jeśli jest ona przerażająca i trudna do zaakceptowania? Twórcy anime idą nawet krok dalej i zmuszają widza do zastanowienia się nad odpowiedzią na pytanie: czy warto przekazać prawdę osobie, która żyje w kłamstwie i nie jest gotowa na usłyszenie prawdy?

          Podczas podróży bohaterowie kilka razy balansują na granicy jawy i snu. Jest to dość ciekawy zabieg, wizje Vincenta, jego myśli i wewnętrzny konflikt są przedstawione w intrygujący sposób. Np. w jednym z odcinków trafia on do biblioteki, w której zaczynają odsłaniać się przed nim elementy Prawdy o nim samym. Okazuje się, że każda książka w bibliotece nosi tytuł Vincent Law, wszystkie mają puste kartki. Cóż to oznacza? Musicie obejrzeć, żeby zrozumieć...


Roboty…
          W anime Ergo Proxy spodobał mi się motyw robotów, a zwłaszcza Pino, dziewczynki-robota, która często jest bardziej ludzka niż sami ludzie. Podczas oglądania warto się zastanowić, czy przedstawiony świat, w którym roboty „prowadzą człowieka za rączkę” i wyręczają w tak wielu sprawach, jest naprawdę rajem. Mi się wydaje, że Real Mayer miała rację próbując wyrwać się z systemu, miasta, w którym żyją ludzie.  W kwestii robotów bardzo podobał mi się pomysł z wirusem Cogito, tajemniczą chorobą, która sprawia, że roboty zaczęły zyskiwać samoświadomość.

Jednym z robotów zarażonych wirusem Cogito jest mała Pino. Moim zdaniem anime Ergo Proxy bez niej by wiele straciło. Pino z jednej strony jest postacią beztroską, prostą i łatwowierną, a z drugiej często zachowuje się bardziej moralnie niż ludzie, którzy bywają okrutni, bezlitośni i zmanipulowani przez system. 
         
Proxy…

        O istotach zwanych Proxy nie chcę pisać zbyt wiele żeby nie popsuć Wam przyjemności z oglądania. Musicie wiedzieć, że są to potężne osobniki stworzone z nieśmiertelnych komórek amrita. Prawie każdy Proxy jest inteligentny, ma uczucia i potrafi zmieniać się w człowieka. O tym, kto i dlaczego stworzył te "monstra" dowiecie się oglądając anime, uwierzcie mi, że tak będzie lepiej. Nie chcę Wam psuć przyjemności z oglądania. 
          Wybrane egzystencjalne pytania, które można sobie zadać po obejrzeniu Ergo Proxy:

          1. Czy warto być człowiekiem, który robi to, co wszyscy? Czy warto „płynąć z prądem” i starać się być przykładnym (zmanipulowanym przez system) obywatelem?

          2. Czy robot posiadający sztuczną inteligencję potrafi kochać i ma duszę? A jeśli ma duszę to czy taki robot może zostać zbawiony? 

          3. Czy ludzkość zasługuje na ocalenie?

     4. Czy człowiek „wyhodowany” w laboratorium jest tak samo wartościowy jak człowiek poczęty i urodzony w sposób naturalny?

          5.  Czy każdy z nas ma swoją mroczną stronę?
 
          6. Czy warto być przykładnym obywatelem?

          7. Czym tak naprawdę jest „Proxy”? 

8. Czym jest Prawda? Czy każdy człowiek powinien udać się w podróż, aby odnaleźć Prawdę o samym sobie?Anime Ergo Proxy obrazki:

http://demotywatory.pl/4596587#comments         Ergo Proxy odc 1 PL


Anime Ergo Proxy anime z napisami: http://www.animezone.pl/odcinki-online/ergo-proxy

1 komentarz:

  1. Powiem tak , anime genialne <3 i z wielką aprobatą, rzadko spotykam osoby które właśnie odkrywają tą "prawdę" w anime , oczywiście odwzajemniam wszystkie ów przemyślenia nad tymże animu ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Popularne artykuły