środa, 23 marca 2016

Texhnolyze – anime z głębokim przesłaniem egzystencjalnym


          Mroczne i trudne anime, przeznaczone dla widza, który jest inteligentny i oczytany, dlatego tak wielu „odpada” jeszcze w trakcie pierwszego odcinka. Jednak zapewniam Was, że ci, którzy dotrwają do końca zaczną zadawać sobie różne egzystencjalne pytania:
- Czym jest ludzkie życie?
- Kiedy możemy powiedzieć o człowieku, że żyje on naprawdę?
- Czy zastanawiałeś (-zastanawiałaś) się kiedyś, czy naprawdę żyjesz?
- Dokąd może zaprowadzić człowieka ewolucja? Czy kolejny szczebel ewolucji będzie taki, jak pokazano to w anime Texhnolyze?


Fabuła:
          Akcja Texhnolyze toczy się w mieście Lux, które na pierwszy rzut oka wydaje się być zwyczajnym miastem zamieszkiwanym przez ludzi. Pozory mogą jednak mylić. Lux jest tak naprawdę miastem zbudowanym pod ziemią, na złożach materiału zwanego Lafia. Jest to złoże przypominające torf, powód, dla którego miasto istnieje. Lafia ma zastosowanie w produkcji nowoczesnych protez. Dzięki niej rodzaj ludzki, który już dawno powinien wyginąć może egzystować dalej.
          O wpływy w mieście Lux walczą trzy grupy. Pierwszą z nich jest Sojusz Zbawienia, pełen fanatyków, którzy są wrogo nastawieni do protez wytwarzanych z lafii. Kolejną organizację stanowi Lakan, coś w rodzaju gangu, który swoją siedzibę ma w jednym z barów na terenie miasta. Trzecią, najsilniejszą, najbardziej wpływową jest mafia zwana Organo. Na jej czele stoi lubiący białe marynarki i walczący kataną Onischii. Jest on jednym z głównych bohaterów powieści, który twierdzi, że Lux jest miastem niezwykłym, przemawiającym do niego… Onischii ma żonę, która zachowuje się jakby była na wpół żywa (takie chodzące zombi) oraz seksowną sekretarkę, która go bardzo kocha.
W trakcie oglądania zaczniecie dochodzić do wniosku, że Lux nie jest zwyczajnym miastem, a lafia nie zalicza się do zwykłych surowców wydobywanych przez człowieka. W obu przypadkach mamy do czynienia z czymś więcej, z czymś mistycznym, magicznym, tajemniczym… Zdradzę Wam, że w jednym z odcinków jest mowa o tym jak powstał wydobywany w kopalni materiał lafia. Podobno dawno temu w miejscu, w którym jest zlokalizowany znajdowało się wiele ludzkich ciał. Czy to te ciała dały początek temu ważnemu minerałowi?

Onischii i jego seksowna sekretarka nie są jedynymi bohaterami anime Texhnolyze. Równie ważny, a może nawet ważniejszy jest były kickboxer o imieniu Ichiose. Poznajemy go już w pierwszym odcinku i to w bardzo dramatycznych okolicznościach. Po strzelaninie gangsterzy obcinają mu mieczem rękę i nogę. Jest to jedyny moment, który może odstraszyć widza-racjonalistę. Proszę, nie zniechęcaj się. Wiem, że człowiek z obciętymi kończynami nie może przeżyć tak długo, ale zaufaj mi, że mimo tej „nieracjonalnej wady” warto dać szansę temu anime i obejrzeć do końca.
Ichiose ma szczęście w nieszczęściu, ponieważ spotyka piękną panią doktor, Doc, która zajmuje się protezami i wszczepia mu sztuczną rękę oraz nogę. Jest to piękna niczym bogini kobieta mechanizująca ludzi, która twierdzi, że protezy wytwarzane z lafii są jedyną drogą ewolucji, jaka pozostała ludzkości.

Świat, w którym żyją głowni bohaterowie tego wybitnego anime posiada silne podłoże filozoficzne i psychologiczne odwołujące się mocno do fantastyki naukowej. Fabuła jest wciągająca i wielowątkowa.
Kolejną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Ran. Nie chcę pisać o niej zbyt wiele, ponieważ mógłbym popsuć Wam przyjemność oglądania. Wiedzcie jednak, że jej rola jest fundamentalna. Ran ma bowiem moc widzenia najbliższej przyszłości, jest jasnowidzącą należącą do plemienia Gabe.

Ostatnim z bohaterów, o których pragnę napisać jest Yoshii, bardzo dziwny turysta z wąsikiem, który przybył z powierzchni. Na początku wydaje się być nic mało rozgarniętym mężczyzną. Szybko okazuje się, że jest to przebiegła i okrutna postać. Yoschii, jako przybysz z powierzchni wydaje się być zafascynowany Lux. W jednym z odcinków stwierdza, że „prawdziwa wolność nie może się na czymś opierać. Jest ulotna, samotna i trudna do osiągnięcia. Nie możesz oczekiwać po niej żadnego bezpieczeństwa, żadnej nagrody”. Czy prawdziwa wolność to do nikogo i do niczego nie należeć?
Yoshii manipuluje elitami władającymi miastem, doprowadza do otwartej wojny między Sojuszem Zbawienia i Organo. Tajemniczy turysta twierdzi, że chce zobaczyć jeszcze więcej prymitywnej energii wylewającej się z ludzi walczących między sobą. Yoshii jest niesamowity, wodzi za nos wszystkich, ma bardzo dużą wiedzę o psychologii człowieka. Jest zawsze spokojny i opanowany. Potrafi za pomocą słów i spojrzenia oszukać każdego rozmówcę. W skrócie jest ekspertem od psychologii manipulacji.
Opisując Texhnolyze nie mogę nie wspomnieć o klimatycznym openingu, który jest taki sam przy wszystkich 22 odcinkach. Rozpoczyna się słowami: „PRAGNIESZ CZEGOŚ? CZEGOKOLWIEK? PRZYBĄDŹ DO MNIE. BĘDĘ TWOIM ANIOŁEM STRÓŻEM”. Potem opening już nie ma słów, tylko mroczny podkład dźwiękowy wzbogacony zmieniającymi się obrazami. Słowa te są zastanawiające „przybądź do mnie?” czyli do kogo? Czy to miasto Lux wzywa ludzi, żeby do niego przybywali? 

Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że anime jest bardzo oszczędne w słowach. Z drugiej strony Texhnolyze otrzymało w 2006 roku nagrodę American Anime Awards za najlepszy dialog w anime. Tak więc nie zniechęcajcie się tym, że bohaterowie mało mówią i zarazem zwracajcie uwagę na wszystkie wypowiadane przez nich słowa. W tym anime każde słowo, gest ma swoje znaczenie. Aby w pełni zrozumieć Texhnolyze powinniście obejrzeć wszystkie odcinki kilka razy, zwracając uwagę na najmniejsze detale. 


Anime Texhnolyze możecie za darmo obejrzeć na tej stronie: http://shinden.pl/series/17-texhnolyze
          

2 komentarze:

 1. Świetnym anime jest "Tenshi no tamago", inaczej "Jajo anioła", niestety ciężko je znaleźć - sama pobierałam z chomikuj ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tytuł, na pewno obejrzę :D A oglądałaś Ergo Proxy? Fajne jest też anime Monster :)

   Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń

Popularne artykuły